Edukacja wczesnoszkolna 2019/2020
Bal karnawałowy
Pierwszy semestr zakończyliśmy balem karnawałowym 30 stycznia 2020 r. Barwny korowód przebierańców rozpoczął bal tradycyjnym polonezem, a potem rozpoczęła się wspaniała zabawa, którą prowadził znany nam i lubiany wodzirej wraz ze swoją ekipą.
Dzień Babci i Dziadka
22 stycznia 2020 r. gościliśmy w szkole kochane Babcie i kochanych Dziadków. O godz. 12:00 dzieci z kółka teatralnego kl. I-III zaprezentowały na scenie baśń H. CH. Andersena pt. „Calineczka”. Następnie poszczególne klasy zaprosiły Babie i Dziadków do swoich klas na osobiste życzenia, upominki i drobny poczęstunek.
Betlejem Polskie
16 stycznia 2020 r. oddział klas I-III udał się do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, aby obejrzeć widowisko pt. „Betlejem Polskie”. Dzięki pięknym śpiewom, barwnym strojom, wspaniałym tańcom, można było poczuć atmosferę tradycyjnych jasełek, które tak mocno wpisały się w świętowanie Świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że spotkanie z polską kulturą będzie inspiracją do doceniania i pielęgnowania tradycji narodowych przez młode pokolenie.
Obrazy mistrza Jana – Muzeum Narodowe
Klasy trzecie 11 grudnia 2019 r. ponownie udały się do Muzeum Narodowego, lecz tym razem skierowali swoje kroki do sali poświęconej malarstwu Jana Matejki. Lekcja pt. „Obrazy mistrza Jana” przybliżyła młodym odbiorcom sztuki postać znanego artysty, jego zainteresowania historią oraz ciekawostki z życia. Z zachwytem podziwiali kunszt jego dzieł - zwłaszcza obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”.
Świat świętych, księżniczek i rycerzy
21 listopada klasy trzecie udały się do Muzeum Narodowego na lekcję pt. „Świat świętych, księżniczek i rycerzy”. Zajęcia odbyły się w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Dzieci mogły przenieść się nie tylko wyobraźnią w świat księżniczek i rycerzy, ale również doświadczyć klimatu tamtego czasu poprzez bezpośrednią styczność z dziełami sztuki wykonanymi w średniowieczu. W ciekawy sposób poznały m. in. motywy przewodnie w sztuce minionej epoki, cechy charakterystyczne przedstawiania postaci i ubioru, a także zasady, którymi kierowali się rycerze oraz jak wyglądało życie księżniczek.
A gdy Ciebie kto zapyta: Kto ty taki, skąd ty rodem?
Listopad jest czasem zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli do domu Ojca, a zwłaszcza o ludziach, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Właśnie o odzyskaniu przez naszą Ojczyznę wolności, 19 listopada, opowiedziały uczniom kl. I-III dzieci z Przedszkola Sióstr Imienia Jezus. Piękna akademia młodszych kolegów zachwyciła uczniów naszej szkoły. Ufamy, że znowu nas kiedyś zaproszą na swoje przedstawienia.
Bal Wszystkich Świętych
Po raz kolejnych w naszej szkole odbył się Bal Wszystkich Świętych. 30 października dzieci miały za zadanie nie tyko przebrać się za świętego lub błogosławionego XX i XXI w., lecz również przedstawić wybraną postać. Dzięki prezentacji podczas apelu, mogliśmy się wiele dowiedzieć o najbardziej współczesnych nam świętych. W nagrodę za przygotowanie strojów dzieci dostały odblaski jako ci, którzy świecą przykładem. Od godziny 13:15 rozpoczął się iście niebiański bal. Przy dźwiękach muzyki wychwalającej Pana oraz wielu zabawach animowanych przez wodzireja, dzieci bawiły się znakomicie. Niech ten pełen radości dzień będzie dla nas zachętą, byśmy dołożyli wszelkich starań, aby w przyszłości spotkać się ze Wszystkimi Świętymi w niebie.
Milion dzieci modli się na różańcu
18 października o godz. 9:15 dzieci naszej szkoły włączyły się w akcję Milion dzieci modli się na różańcu organizowaną przez Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Celem akcji była modlitwa dzieci na całym świecie o pokój i jedność w rodzinach, w narodzie i na całej Ziemi. Uczniowie poszczególnych klas modlili się jedną dziesiątką różańca rozważając wyznaczoną tajemnicę. Najmłodsze dzieci modliły się w salach lekcyjnych, przy relikwiach bł. Honorata, w kaplicy, przy figurach Pana Jezusa i Maryi.
Wycieczka do Muzeum Warszawy
16 października klasy pierwsze wybrały się na lekcję spacerową ,,Warszawa legendarna". Dzieci poszukiwały tropów legend warszawskich. Odkrywały, jak w stolicy przenikają się światy realny i fantastyczny, a pozornie zwyczajne obiekty i okolice stają się elementami niezwykłych historii.
Święto Szkoły
W tym roku Święto Szkoły obchodziliśmy 14 października. Uczniowie klas pierwszych podczas Mszy świętej złożyli swoje ślubowanie. Tuż po Eucharystii udali się do małej sali gimnastycznej, aby otrzymać tam tarcze oraz zaprezentować część artystyczną zaproszonym gościom. Nie zabrakło również poczęstunku. Na zakończenie tego dnia pierwszoklasiści wraz z rodzicami posadzili swoje drzewko. Natomiast uczniowie klas II i III po Mszy św. zagrali w grę planszową Śladami bł. Honorata. Podczas emocjonującej zabawy dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością postaci Patrona Szkoły. W tym dniu wspominaliśmy również św. Jana Pawła II. Dzieci obejrzały krótki film animowany o Papieżu oraz pokolorowały obrazki przedstawiające wielkiego Polaka.
Zajęcia z ratownikami
Podczas zajęć z ratownikami w dniu 27 września klasy 1a i 1b dowiedziały się o jak należy zachowywać się na basenie, nad jeziorem oraz nad morzem. Dzieci miały okazję poczuć się jak ratownicy wodni, używając sprzętu wykorzystywanego w ratownictwie wodnym. Uczniowie poznawali sposoby udzielania pierwszej pomocy podczas krwotoków z nosa, omdleń, oparzeń oraz wypadków. Mieli również okazję zobaczyć co znajduje się w torbie ratownika:)
Festiwal nauki 2019
W ramach Festiwalu Nauki 23 września uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW – Osteologia – poznać i zrozumieć kość. Lekcja miała na celu zapoznanie dzieci z podstawami anatomii zwierząt. Pod okiem prowadzącej zajęcia uczestnicy opisywali materiał szkieletowy znajdujący się w kolekcji Muzeum Żubra w Katedrze Nauk Morfologicznych. Dzieci poznały różnice w budowie szkieletów różnych gatunków zwierząt domowych i dzikich oraz dowiedziały się, jaki wpływ mają te różnice na ich przystosowanie do środowiska. Również w tym dniu klasy pierwsze wybrały się na festiwalową wyprawę, tym razem w kierunku ZOO. Tam najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach Mikrofauna w powiększeniu – poznać to znaczy zrozumieć i polubić. Uczestnicy zajęć mieli okazję bezpośredniego kontaktu z wybranymi gatunkami popularnych owadów i krocionogów oraz mięczaków, dowiedzieli się kilku podstawowych informacji o ich roli w przyrodzie i w naszym życiu.
Wycieczka do Lasu Bielańskiego
13 września klasy 1a i 1b były na wycieczce w Lesie Bielańskim na zajęciach ,,Jak żyć w zgodzie z dzikimi zwierzętami?” Uczniowie spacerując po lesie dowiadywali się wielu informacji na temat żyjących tam zwierząt, takich jak: dziki, lisy, wiewiórki oraz kuny. Dzieci szukały odpowiedzi na pytanie: Jak postępować, gdy spotkamy na naszej drodze dzikie zwierzę i czy powinniśmy się go obawiać? Uczniowie rozmawiali o najważniejszych zasadach zachowania w stosunku do dzikich zwierząt. Pierwszoklasiści dowiedzieli się również więcej o pracy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt – jak i kogo poinformować o zwierzęciu potrzebującym pomocy, jakimi zwierzętami zajmują się pracownicy Lasów Miejskich – Warszawa, a także w jaki sposób dbają zarówno o bezpieczeństwo mieszkańców warszawskich lasów jak i ludzi odwiedzających lasy.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
2 września w wyjątkowy sposób rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. A to za sprawą 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pamiętając o tych tragicznych wydarzeniach włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Przerwany marsz. Zaprosiliśmy świadków tamtych wydarzeń – najstarsze Siostry ze wspólnoty sąsiadującej z naszą szkołą, które wówczas były dziećmi, a działania wojenne nie pozwoliły im na podjęcie nauki w 1939 r. Dlatego to one, przed rozpoczęciem Mszy św., tuż za sztandarem, wprowadziły najmłodszych uczniów. W ten symboliczny sposób mogły dokończyć swój przerwany marsz sprzed osiemdziesięciu lat i wspólnie odśpiewać Hymn w wolnej Polsce. Podczas sprawowanej Eucharystii powierzyliśmy kolejny rok szkolny Panu Bogu. Po jej zakończeniu wszyscy udaliśmy się do swoich sal lekcyjnych na krótkie powakacyjne spotkanie uczniów i wychowawców.