Kronika 2017/2018
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego
Rok szkolny 2017/2018 dobiegł końca. Uroczyste zakończenie miało miejsce 22 czerwca. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej Mszy Świętej. Po Mszy Św. siostra dyrektor Ewa Krężlik podsumowała całoroczną pracę i wręczyła nagrody za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Po uroczystości uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami rozeszli się do klas, by odebrać swoje świadectwa ukończenia kolejnego etapu nauki. I tak zakończyliśmy ten rok a rozpoczęliśmy wakacje.
Spacer edukacyjny „Historia w terenie” z IPN
Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości 13 i 18 czerwca uczniowie kl. 5ab i 4ab wzięli udział w spacerze edukacyjnym poprowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej. W czasie spaceru uczestnicy poznali miejsca, które były świadkami listopadowych wydarzeń 1918 roku. Nie zabrakło również opowieści o marszałku Piłsudskim i miejscach z nim związanych.
Wyjazd do Nowego Miasta n/Pilicą
14 czerwca klasy 4a i 4b z okazji rocznicy przyjęcia I Komunii świętej udały się do Nowego Miasta n/Pilicą - miejsca związanego z patronem szkoły bł. Honoratem Koźmińskim. Była wspólna Msza św., zwiedzanie muzeum poświęconego patronowi szkoły oraz rożne smakołyki.
Festyn Rodzinny
W dniu 9 czerwca 2018 r. odbył się Festyn Rodzinny i Dzień Sportu dla wspólnot przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum prowadzonych przez Siostry Imienia Jezus. Festyn i Dzień Sportu odbył się na terenie wokół szkoły pod hasłem „Bądźmy razem dla niepodległej”. Festyn rozpoczął się wspólną Mszą Świętą. Po Mszy św. zaczęła się część artystyczna i sportowa. Od godz. 12.00 – 16.00 odbywały się również różne gry i zabawy tj.: loteria fantowa, ścianka wspinaczkowa, kucyki, malowanie twarzy, kiermasz ciast, i wiele innych atrakcji.
Warsztaty z prawnikiem
Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości 7 czerwca uczniowie kl. II gimnazjum i klasy 7 wzięli udział w warsztatach poświęconych konstytucji, wyborach i prawie.
Egzamin Cambridge ESOL
6 czerwca 2018 roku uczniowie naszej Szkoły przystąpili do Preliminary English Test for Schools - prestiżowego egzaminu Cambridge ESOL, sprawdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie B1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Dzięki już kilkuletniej współpracy z Centrum Egzaminacyjnym Angloschool, egzamin mógł odbyć się w naszej Szkole. Zdanie egzaminu pozwoli uczniom otrzymać certyfikat przyznawany przez University of Cambridge, ważny przez całe życie.
Karta Rowerowa
6 czerwca uczniowie klas Vab i VIa przystąpili do Egzaminu Praktycznego na Kartę Rowerową. Egzamin został przeprowadzony przez Policję. Uczniom którzy uzyskali pozytywny wynik Siostra Dyrektor wręczyła Karty Rowerowe. Serdecznie gratulujemy!!!
Lekcja biblioteczna
5 czerwca klasa 4b wybrała się do Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, by zapoznać się z jej ofertą dla młodych osób. Celem lekcji bibliotecznej było propagowanie czytelnictwa i zachęcenie uczniów do częstego odwiedzania bibliotek.
Zajęcia edukacyjne ze Strażą Miejską
30 maja uczniowie klas Iab i Vab uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez Straż Miejską. "Czy pies musi ugryźć?" - podczas tych zajęć młodsi uczniowie uczyli się zasad właściwego zachowania wobec psów oraz dowiadywali się, jakie obowiązki mają właściciele psów. Tematem zajęć dla uczniów klas piątych było "Bezpieczeństwo w sieci". Uczniowie otrzymali informacje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zostali zapoznani z problemem cyberprzemocy.
Lekcja biblioteczna
29 i 30 maja 2018 r. klasy 4a i 2 gimnazjum wybrały się do Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, by zapoznać się z jej ofertą dla młodych osób. Celem lekcji bibliotecznej było propagowanie czytelnictwa i zachęcenie uczniów do częstego odwiedzania bibliotek.
Warsztaty historyczne – „Ojcowie Niepodległości”
29 maja uczniowie klasy 7 i 2 gimnazjum wzięli udział w warsztatach historycznych – „Ojcowie Niepodległości”. Warsztaty zostały poprowadzone przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej.
Zielone szkoły
W dniach od 21-25 maja uczniowie naszych szkół wraz z nauczycielami i wychowawcami udali się na Zieloną szkołę. Każda klasa znalazła inne miejsce na przyjemne spędzenie tego czasu!!!
Egzamin teoretyczny na Kartę Rowerową
17 maja 2018 r. uczniowie z klas Vab pisali egzamin teoretyczny na Kartę Rowerową. Każdy uczeń musiał uzyskać minimum 80% aby egzamin mógł być zaliczony. Serdecznie gratulujemy wszystkim którzy zdali!!!
Spacer edukacyjny „Historia w terenie” z IPN
Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości 14 maja uczniowie kl. 7 i 2 gimnazjum wzięli udział w spacerze edukacyjnym poprowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej. W czasie spaceru uczestnicy poznali miejsca, które były świadkami listopadowych wydarzeń 1918 roku. Nie zabrakło również opowieści o marszałku Piłsudskim i miejscach z nim związanych.
Zajęcia edukacyjne w „Bezpiecznym miasteczku”
16 maja uczniowie kl. 6a i 6b wzięli udział w zajęciach „Wiem – pomagam – ratuje”. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. jak reagować kiedy ktoś potrzebuje pomocy? Którą ze służb powiadomić? Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową? Podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy szóstoklasiści uczyli się od warszawskich strażników miejskich.
Wyjście do teatru Rampa
8 maja uczniowie kl. 4a, 4b i 5a obejrzeli spektakl pt. „Księżniczka Sara” w teatrze Rampa. Wzruszający musical TM Tintilo zrealizowany na motywach powieści „Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett. Losy dziewczynki, która z otaczanej czułą opieką córki angielskiego oficera staje się służącą, przekonując widzów, że prawda o człowieku tkwi w wytrwałości, z jaką czyni dobro, a szlachetność charakteru to skarb, którego nikt nie może odebrać.
Projekt BAKCYL w gimnazjum
W ramach lekcji wiedza o społeczeństwie w kwietniu i w maju uczniowie klasy III gimnazjum wzięli udział w Projekcie BAKCYL, przygotowywany przez Warszawski Instytut Bankowości. W ramach tego projektu zostały przeprowadzone lekcje na następujące tematy: „Finanse na całe życie”, „Pożyczaj z głową”, „Mądre inwestowanie” i „Moje pieniądze”. Lekcje z bankowcami – praktykami miały interaktywną, atrakcyjną formę. Wprowadziły uczniów w świat codziennych finansów, wskazały zasady planowania i kontroli wydatków osobistych oraz przybliżyły korzyści płynące z systematycznego oszczędzania. Przekazały również wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z różnych produktów kredytowych.
Lekcja biblioteczna
25 kwietnia 2018 r. klasy Va i Vb wybrały się do Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, by zapoznać się z jej ofertą dla młodych osób. Wśród wielu tytułów uczniowie rozpoznali swoje ukochane książki z dzieciństwa, zainteresowali się też literaturą dla młodzieży. Celem lekcji bibliotecznej było propagowanie czytelnictwa i zachęcenie uczniów do częstego odwiedzania bibliotek.
Akademia Majowa
25 kwietnia 2018 r. odbyła się w naszych szkołach akademia poświęcona uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali pod kierownictwem pani Alicji Damrosz piękną akademię w czasie, której recytowali patriotyczne wiersze oraz śpiewali piękne pieśni poświęcone Ojczyźnie i ku czci Matki Bożej Królowej Polski. W akademia wzięli udział nie tylko uczniowie, ale również rodzice, dziadkowie, nauczyciele i dyrekcja szkół.
Zajęcia edukacyjne w Sejmie
Jak wyglądały obrady senatu w XVI wieku? Kto zasiadał u boku króla? Czego dotyczyły dyskusje i kto mógł brać w nich udział? Odpowiedzi na te pytania znają już uczniowie klas Va i Vb, którzy 23 kwietnia 2018 r. wybrali się do Senatu, by wziąć udział w warsztatach przybliżających dawne zwyczaje związane z podejmowaniem ważnych dla państwa decyzji. Lekcja składała się z części wprowadzającej oraz praktycznej, podczas której uczniowie wcielali się w wylosowane przez siebie postacie i podejmowali decyzje dotyczące kraju.
Zabawy integracyjne
20 kwietnia 2018 r. klasy Va i Vb miały wspaniałą okazję do zabawy i integracji. Uczniowie byli w parku trampolin „Hangar 646”. Wrócili bardzo zmęczeni skakaniem, ale zadowoleni.
Zajęcia edukacyjne w Muzeum Narodowym
Nie można wyobrazić sobie kultury antycznej bez mitów – opowieści o bogach i herosach. 19 kwietnia 2018 r. klasy Va i Vb wybrały się do Muzeum Narodowego, by dzięki lekcji dotyczącej mitów przekonać się, że motywy mitologiczne były wykorzystywane także w epokach późniejszych – aż po współczesność. Nie można więc wyobrazić sobie kultury europejskiej bez starożytnej mitologii.
Zajęcia w Stacji Muzeum
18 kwietnia uczniowie klas IVab wzięły udział w zajęciach edukacyjnych „Jak kolej zdobywała świat?” w Stacji Muzeum. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. o początkach transportu szynowego, o parowozie, lokomotywie spalinowej czy elektrycznej. W czasie zajęć uczniowie mieli możliwość zwiedzenia pociągu pancernego i nie tylko.
Zajęcia edukacyjne w Muzeum Archeologicznym
18 kwietnia 2018 r. klasa Va wybrała się do Muzeum Archeologicznego na lekcję dotyczącą początków Polski. Lekcja w przystępny sposób przybliżyła dzieciom procesy formowania się polskiej państwowości. Uczniowie poznali ponadto życie codzienne i kulturę społeczeństwa plemiennego. Atrakcją była możliwość zobaczenia nie tylko samych zabytków archeologicznych, ale też modeli i rekonstrukcji.
Egzamin gimnazjalny
Przez trzy dni od 18 – 20 kwietnia - uczniowie trzeciej klasy gimnazjum pisali egzamin gimnazjalny. Zmagali się z testami z przedmiotów humanistycznych, matematyczno - przyrodniczych oraz z języka angielskiego. Życzymy z całego serca osiągnięcia jak najlepszych wyników!!!.
Zajęcia baletowe
Nasza szkoła oferuje wiele różnych zajęć pozalekcyjnych w tym m.in. zajęcia baletowe. Zajęcia baletowe w naszej szkole prowadzone są od wielu lat na wysokim poziomie, dostosowane są do wieku i możliwości psychoruchowych ucznia, zawsze z indywidualnym podejściem do ćwiczących. Zapraszamy !!!
Spotkanie z pisarką – Fanny Joly
„…Radzę Wam dotykać, oglądać, otwierać jak najwięcej książek, kupować je lub wypożyczać, próbować czytać jak najwięcej…” – Fanny Joly
17 kwietnia w naszej szkole obyło się spotkanie z panią Fanny Joly – bestsellerową francuską pisarką, która ma w swoim dorobku literackim około trzystu książek dla dzieci i młodzieży. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków obcych i obsypano wieloma nagrodami. Pani Fanny Joly opowiedziała jak powstawały jej książki - od napisania tekstu "na brudno", znalezienia wydawcy, ilustratora, do wydrukowania. Najbardziej znane w Polsce są książki o Pralince oraz Pensjonat Muszelka. W czasie spotkania można było kupić książki autorki i otrzymać autograf pisarki.
Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w dzielnicy Bielany
28 marca uczniowie klas pierwszych odwiedzili Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Staszica w dzielnicy Bielany. Na miejscu czekała na uczniów pani bibliotekarka, która przedstawiła regulamin placówki, opowiedziała jakie książki warto przeczytać mając siedem lat i jak je znaleźć w czytelni. Dzieci z ciekawością przeglądały książki oraz wysłuchały fragmentu przeczytanego przez panią bibliotekarkę. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych pt. „Mój ulubiony bohater z książki”.
Rekolekcje Wielkopostne
W dniach 21-23 marca odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Rekolekcje poprowadził kapucyn o.Paweł Działa. Hasłem tegorocznych rekolekcji było „Napełnieni Duchem Świętym”. Rekolekcje szkolne rozpoczęły się od Misterium Męki Pańskiej przygotowanego przez panią Alicję Damrosz. Każdy dzień rozpoczęty był wspólnym spotkaniem, a następnie uczniowie uczestniczyli w katechezach i pracowali w grupach. W czasie rekolekcji uczniowie zastanawiali się m.in. nad tym co nas napełnia, pogłębili wiedzę o Duchu Świętym, wykonywali plakaty i zakładki o Duchu Świętym. W czasie rekolekcji nie zabrakło również czasu na wspólną Mszę św., Drogę Krzyżową, Adorację Najświętszego Sakramentu czy spowiedź. Wieczorem 23 marca swoje rekolekcje rozpoczęli rodzice i nauczyciele, spotkając się także w sobotę 24 marca. W niedzielę rekolekcje zakończyła wspólna Eucharystia dla uczniów, rodziców i nauczycieli z błogosławieństwem rekolekcyjnym.
Laboratoria robotyczne w Centrum Nauki Kopernik kl VII
28 lutego klasa VII uczestniczyła w laboratoriach robotycznych . Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się jaką rolę ma powietrze w przemyśle, a także jak projektować, montować i sterować układami zasilanymi sprężonym powietrzem.
„Oddziały Łupaszki” – wystawa Instytutu Pamięci Narodowej.
22 lutego klasy II G, VIIa, VIa wzięły udział w zajęciach historycznych – oprowadzaniu po wystawie „Oddziały Łupaszki”. Zajęcia poprowadził pracownik Instytutu Pamięci Narodowej – Kacper Kempisty. Wystawa przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie przy współpracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na wielkoformatowych panelach zaprezentowane zostały szlaki bojowe 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetki płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i jego podkomendnych. Zygmunt Szendzielarz należał do pokolenia wolnej Polski, ukształtowanego w duchu patriotycznym, przywiązanego do tradycji niepodległościowych. Ścigany przez Niemców, tropiony zawzięcie przez sowieckich partyzantów... Chronił przed represjami kresową społeczność polską, również z powodzeniem walczył z okupacyjnymi siłami niemieckimi, kolaboracyjnymi jednostkami litewskimi oraz sowiecką partyzantką. "Łupaszka" aresztowany latem 1948 r. po ponad dwuletnim śledztwie został skazany za walkę o niepodległość Polski na 18-krotną karę śmierci. Zamordowano go trzy miesiące później. Wystawę można było obejrzeć w naszej szkole od 2 lutego.
Bal karnawałowy w szkole podstawowej i gimnazjum
8 lutego uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum bawili się na balu karnawałowy zorganizowanym przez wychowawców. Zabawę rozpoczęli uroczystym Polonezem. Potem uczniowie bawili się i tańczyli dowolnie w rytmach puszczanej przez didżeja muzyki. Zabawę prowadzili wodzireje, którzy od samego początku rozgrzewali uczniów do wspólnej zabawy, tańców i konkursów.
Muzeum Bursztynów
2 lutego 2018r. klasy 5b, 6a i 6b wraz z wychowawcami udali się do Muzeum Bursztynów w celu zwiedzenia wystawy pt. „Czas bursztynu”. Ekspozycja była poświęcona historii powstania bursztynu oraz sposobom jego przetwarzania i wykorzystania na przestrzeni wieków. Zaciekawieni uczniowie mogli później sprawdzić zdobytą wiedzę na ten temat podczas quizu, za który najlepsze osoby zostały nagrodzone upominkami. Zwieńczeniem muzealnej lekcji było udanie się na warsztaty , gdzie uczestnicy wycieczki zapoznali się z prostymi technikami jubilerskimi własnoręcznie wykonując bursztynową biżuterię.
Godzina talentów
1 lutego o godz. 10.10 – uczniowie szkoły podstawowej prezentowali swoje talenty – był taniec, śpiew i gra na instrumentach muzycznych. Brawo dla odważnych i gratulujemy pięknych występów. Czekamy na więcej!
Imieniny Siostry Dyrektor
W czwartek 21 grudnia cała społeczność szkoły podstawowej i gimnazjum – nauczyciele, uczniowie wraz z wychowawcami, pracownicy i rodzice złożyli Siostrze Dyrektor Ewie Krężlik serdeczne życzenia z okazji zbliżających się imienin.
Projekt BAKCYL w kl. VII
14 grudnia uczniowie klasy VII wzięli udział w Projekcie BAKCYL, przygotowywany przez Warszawski Instytut Bankowości. W ramach tego projektu została przeprowadzona lekcja na temat: „Zasad bezpiecznego pożyczania”. Lekcja z bankowcami – praktykami miały interaktywną, atrakcyjną formę. Uczniowie w czasie zajęć dowiedzieli się m.in.: jak odróżnić „dobry kredyt” od “złego kredytu”, jak chronić swoje dane osobowe, jak zachować się bezpiecznie względem socjotechnik stosowanych przy wyłudzaniu pieniędzy oraz wiele innych ważnych informacji zostało przekazane uczniom kl. VII.
Przedstawienie o Św. Mikołaju
W okresie Adwentu przypada wspomnienie świętego, który zasłynął ze swej ukrytej dobroczynności. 6 grudnia 2017 r. dzieci z kółka teatralnego kl. I-III przypomniały historię o tym świętym – Mikołaju z Miry. Widzami przedstawienia byli uczniowie z kl. I-IV oraz dzieci z sąsiedniego przedszkola Sióstr Imienia Jezus. Dzięki obejrzeniu ciekawej, momentami humorystycznej „Legendy o św. Mikołaju”, mali widzowie mogli dowiedzieć się skąd wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami w ten dzień. I tak dobre czyny św. Mikołaja, które starał się ukrywać, obecnie są naśladowane przez ludzi na całym świecie. Do kultywowania tej tradycji zachęcali młodzi artyści zebranych gości. Po raz drugi wystąpili oni dla swoich rodzin 13 grudnia o godz. 17:00.
Zajęcia profilaktyczne ze Strażą Miejską
5 grudnia 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klasy VII z przedstawicielką Straży Miejskiej na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Podczas zajęć poruszane były tematy dotyczące zachowań przestępczych oraz różnego rodzaju wykroczeń i odpowiedzialności prawnej w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Uczniowie byli szczególnie zainteresowani tym wszystkim, co wiąże się z funkcjonowaniem w świecie wirtualnym. Dowiedzieli się dużo na temat cyberprzemocy i kolejny raz, tym razem z ust umundurowanego urzędnika państwowego, usłyszeli, że nikt nie jest anonimowy w sieci.
Spotkanie ze Strażą Miejską
5 grudnia 2017 r. uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez przedstawicielkę Straży Miejskiej na temat "Uczymy się żyć bez przemocy". Celem zajęć było kształtowanie umiejętności komunikowania się z innymi zgodnie z normami społecznymi. Uczniowie mieli okazję rozmawiać na temat uczuć, segregowali znane im uczucia na przyjemne i nieprzyjemne, dowiedzieli się, że wszystkie uczucia są potrzebne, ale trzeba umieć je wyrażać w odpowiedni sposób, by nie krzywdzić innych. Dzieci bardzo dobrze radziły sobie z rozpoznawaniem uczuć przedstawianych za pomocą mimiki i pantomimy. Świetnie bawiły się i uczyły odgrywając wymyślone przez siebie scenki, za pomocą których przedstawiały określone uczucia. Uczniowie rewelacyjnie wykonali zadanie, które polegało na narysowaniu gestów lub zachowań mających pocieszyć i dać wsparcie fikcyjnemu dziecku w trudnych dla niego sytuacjach (agresywne zachowania koleżanek i kolegów). Serce chłopca porozrywane złymi słowami i zachowaniami zostało naprawione poprzez dobre uczynki. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, były aktywne i zaangażowane. A na zakończenie zajęć była atrakcja dla chętnych - kto chciał, mógł być ...... zakuty w kajdanki. Chcieli prawie wszyscy, nawet siostra Joanna i pani pedagog.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
18 kwietnia 2018 r. klasa Va wybrała się do Muzeum Archeologicznego na lekcję dotyczącą początków Polski. Lekcja w przystępny sposób przybliżyła dzieciom procesy formowania się polskiej państwowości. Uczniowie poznali ponadto życie codzienne i kulturę społeczeństwa plemiennego. Atrakcją była możliwość zobaczenia nie tylko samych zabytków archeologicznych, ale też modeli i rekonstrukcji.
Warsztaty – „Jak się uczyć”.
24 i 28 listopada klasy IV-te wzięły udział w warsztatach Jak się uczyć. O sekretach efektywnej nauki, metodzie stop and go, o technice planowania od końca, o tym, jak poprawić swoją koncentrację i motywację mogli dowiedzieć się czwartoklasiści, którzy wzięli w spotkaniu z panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Uśmiech. Warsztat dostarczył uczniom pomysłów, wskazówek i narzędzi, z których będą mogli korzystać na nowym etapie edukacyjnym.
Oprowadzanie po wystawie
24 listopada klasy II, IIIab i IVab wzięły udział w zajęciach historycznych – oprowadzaniu po wystawie „ Dni Powstania – Warszawa 1944”. Oprowadzanie poprowadził pracownik Instytutu Pamięci Narodowej – dr Michał Zarychta. Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Wymowne obrazy eksponują ludzi wspólnie walczących z okupantem i definiują pojęcia, które w dzisiejszym świecie nie funkcjonują w identyczny sposób. Pojęcia takie jak: Wiara, Nadzieja, Odwaga, Ofiarność...
Warsztaty historyczne z Muzeum Józefa Piłsudskiego
21 listopada uczniowie klas Va i Vb oraz klasy VII wzięli udział w warsztatach historycznych, które zostały poprowadzone przez pracownika Muzeum Józefa Piłsudskiego. Tematem zajęć było: „Barwy nieobojętne”. Były to interaktywne warsztaty, podczas których uczniowie poznali polskie symbole narodowe oraz ich historię, a także rozmawiali o wartościach, z jakimi się wiążą. Dzięki różnym zadaniom uczniowie dowiedzieli się dlaczego godło, flaga i hymn są dla nas tak ważne i jak używa się języka „barw nieobojętnych” na co dzień, a jak w sztuce.
Warsztaty cukiernicze
14 listopada uczniowie klas IV-tych uczestniczyli w warsztatach w jednej z legendarnych cukierni Blikle. Wysłuchaliśmy historii, jak powstają znane i lubiane od lat, niezapomniane cukiernicze klasyki. Wszystko przygotowane z naturalnych składników według sprawdzonej receptury, przez mistrzów cukierniczych. Uczestnicy warsztatów ukończyli kurs dekorowania pierników i zdobyli dyplomy Małego Cukiernika.
Uroczysta Akademia z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości
W czwartek 9 listopada w naszej szkole miała miejsce Uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowana przez panią Alicję Damrosz i panią Karolinę Sokołowską. Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczniowie zaprezentowali wiersze o tematyce niepodległościowej oraz pieśni patriotyczne, które podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju!!! W akademii wzięli udział rodzice, dziadkowie, nauczyciele, dyrekcja szkoły i uczniowie.
Muzeum Etnograficzne
9 listopada 2017 r. dzieci z klas pierwszych wraz wychowawcami udały się do Muzeum Etnograficznego. Uczestniczyły tam w niecodziennych warsztatach, podczas których mogły poznać zabawy z rożnych stron świata. Nie tylko dowiedziały jak najmłodsi w innych zakątkach ziemi spędzają wolne chwile, ale przede wszystkim bawiły się tak jak dzieci z Korei, Norwegii, Francji czy Senegalu. Był to czas pełen ekscytujących wrażeń i ogromnej radości.
Wyjście do kina Luna
Wiedząc jak ważny jest kontakt z żywym językiem i naturalnym akcentem angielskim, po raz kolejny umożliwiliśmy naszym uczniom obejrzenie przedstawienia teatralnego w języku angielskim. 7 listopada uczniowie klasy VII uczestniczyli w spektaklu Robin Hood The Musical wystawionym przez Manhattan Children’s Theatre w sali kina Luna. Znakomite przedstawienie w reżyserii Laury Stevens oklaskiwało w sumie prawie 2500 widzów. O wspólne zdjęcie po spektaklu poprosiliśmy aktorów z Edynburga.
Szkolny Dzień Wszystkich Świętych
28 października obchodziliśmy Szkolny Dzień Wszystkich Świętych, uczniowie klas I-VI przebierali się za polskich świętych, i wzięli udział w balu wszystkich świętych przygotowanym przez wychowawców.
Święto Gimnazjum
26 października nasze gimnazjum obchodziło swoje święto. Tego dnia uczniowie gimnazjum wraz z wychowawcami wybrali się na Powązki na grób naszej patronki Sługi Bożej Franciszki Marii Witkowskiej. Po powrocie uczniów gimnazjum czekała ciekawa zabawa związana z życiem szkoły i patronki. Po południu uczniowie naszej szkoły spotkali się z absolwentami, a następnie wszyscy udali się bal gimnazjalny kontynuując dalsze świętowanie.
Warsztaty historyczne z Muzeum Józefa Piłsudskiego
20 października uczniowie klas IVa i IVb wzieli udział w warsztatach historycznych, które zostały poprowadzone przez pracownika Muzeum Józefa Piłsudskiego. Tematem zajęć było: „Historyk na tropie”. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym naprawdę polega praca historyka. W czasie lekcji uczniowie przyglądali się różnym rodzajom źródeł historycznych, nie tylko przez lupę! Poszukując tropów związanych z historią rodziny Piłsudskich, przekonali się, jak wiele można nauczyć się z rodzinnych opowieści i skarbów zachowanych w muzeach.
Święto Szkoły Podstawowej
Bł. Honorat Koźmiński – wzór chrześcijanina i polskiego patrioty, patron naszej szkoły, na którego cześć, tradycyjnie już 13 października obchodzimy Patronalne Święto Szkoły Podstawowej. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta o godz. 10.00, w trakcie której uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie. Następnie uczniowie klas pierwszych przedstawili swój program artystyczny, a po programie wraz z dyrekcją i rodzicami udali się na poczęstunek. Tradycyjnie klasy pierwsze posadziły na terenie szkoły drzewko. Uczniowie klas VIab i VII po Mszy św. i śniadaniu wzięli udział w grze o bł. Honoracie. Tymczasem uczniowie klas od II-V wyruszyli śladami bł. Honorata do kościoła Ojców Paulinów i Kapucynów. Po powrocie do szkoły klasy IVab i Vab wzięły udział w grze o bł. Honoracie.
Spotkanie klas Iab z Powstańcem…
4 października uczniowie klas Iab odbyli spotkanie z Powstańcem Warszawskim panem Januszem Walędzikiem pseudonim „Czarny”. W czasie spotkania pan Janusz bardzo ciekawie opowiadał o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim.
Spotkanie z Powstańcem !
4 października uczniowie klas VII, II i III G odbyli spotkanie z Powstańcem Warszawskim panem Januszem Walędzikiem pseudonim „Czarny”. W czasie spotkania pan Janusz opowiedział o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim oraz jak trafił do obozu pracy. Podkreślał wyraźnie, jak ważna jest miłość do drugiego człowieka oraz do ojczyzny. Dziękujemy za wzruszające spotkanie !!!
Wycieczka do Torunia
29 września klasy IIa i IIIa wybrały się do Torunia. Zwiedzanie uczniowie rozpoczęli od Domu Legend, następnie udały się do Planetarium na seans „Barwy Słońca”. Po seansie udali się na spacer po toruńskiej starówce i do Muzeum Żywego Piernika, gdzie uczniowie poznali sposób wykonania piernika.
Spotkanie z Podróżnikiem – panem Jackiem Pałkiewiczem
W piątek 29 września uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum spotkali się z podróżnikiem panem Jackiem Pałkiewiczem - reporterem, eksploratorem, odkrywcą źródła Amazonki, od 40 lat przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie, jest powszechnie uznawanym autorytetem w dziedzinie przetrwania. W 1975 r. pokonał Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.
Żywa lekcja historii - spotkanie z Powstańcem !!!
28 września uczniowie klas Va, Vb, VIa odbyli spotkanie z Powstańcem Warszawskim panem Januszem Walędzikiem pseudonim „Czarny”. W czasie spotkania pan Janusz opowiedział o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim oraz jak trafił do obozu pracy. Podkreślał wyraźnie, jak ważna jest miłość do drugiego człowieka oraz do ojczyzny. Dziękujemy za wzruszające spotkanie!!!
Spotkanie z Policją
26 września uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej spotkali się z Policją, która zaprezentowała swój sprzęt. W czasie spotkania któremu towarzyszyło wiele radości, zostały przekazane przez policję dla szkoły kamizelki odblaskowe. Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie !!!
Akcja wyślij Kartkę do Powstańca!
Uczniowie kl. IV-VI oraz gimnazjum wzięli udział w akcji historyczno-patriotycznej „Wyślij Kartkę do Powstańca” – upamiętniając w ten sposób Bohaterów Powstania Warszawskiego. Uczniowie na lekcjach historii i godzinach wychowawczych z wielkim przejęciem pisali kartki do Powstańców – oddając Im hołd i dziękując za ich bohaterską walkę oraz aby Im powiedzieć „Pamiętamy”!!!.
Uroczysty apel upamiętniający ofiary i bohaterów II Wojny Światowej
W środę 20 września 2017 r. w naszej szkole, miał miejsce uroczysty apel upamiętniający 78 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Gościem szczególnym tej akademii był Powstaniec Warszawski – pan Janusz Walędzik pseudonim „Czerny”, który należał do zgrupowania „Chrobry II”. Zgodnie z tradycją uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Alicji Damrosz zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne. Recytowane wiersze i śpiewane pieśni oddały nastrój lat walki i zmagań o wolność. Następnie głos zabrał pan Janusz, który podziękował za piękną akademię oraz skierował kilka słów do uczestników tego spotkania, m.in. wspominał czym dla niego było powstanie warszawskie i II wojna światowa.
Wyjazd historyczno-edukacyjny do Poznania
15 września uczniowie klas IV-VI udali się do Poznania – kolebki Państwa Polskiego. Zwiedzanie rozpoczęli od Starego Rynku Poznania, następnie uczniowie udali się na warsztaty edukacyjne do Muzeum Rogala - osoby prowadzące zajęcia przedstawili historię Poznania, lokalną gwarę oraz pokazali proces wyrobu rogali św. Marcina. W ramach spotkania odbyła się również degustacja rogali. Po zakończeniu zajęć w muzeum uczniowie udali się na obiad. Po obiedzie udali się na Ostrów Tumski. Zwiedzanie zaczęli od Bramy Poznania – czyli wyjątkowego Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT). Historia początków państwa polskiego ukazana tu została w nowoczesnej formie - w wersji interaktywnej. Wiedza jest przekazywana różnymi kanałami: obraz, dźwięk, multimedialne mapy i audio przewodnik. Następnie uczniowie udali się do najstarszej w Polsce katedry św. Piotra i Pawła, gdzie w Złotej Kaplicy podziwiali pomnik pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a w podziemiach zobaczyli relikty ich grobów i misę chrzcielną. Po zakończeniu zwiedzania wrócili do Warszawy.
Rozpoczęcie Roku Szkolnego
4 września o godz. 10.00 Mszą Świętą rozpoczęliśmy uroczyście Nowy Rok Szkolny 2017/2018. Po Mszy Świętej Siostra Dyrektor, przywitała wszystkich zebranych, w sposób szczególny uczniów, którym życzyła dużo radości ze zdobywania wiedzy każdego dnia. Rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły, życzyła, by wspierali uczniów w ich szkolnym trudzie czerpiąc siły i potrzebne łaski z codziennego kontaktu z Panem Bogiem poprzez modlitwę, adorację i udział w Eucharystii.