Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach  2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki  pedagogiczne w zakresie  rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży,  w tym zakup nowości wydawniczych biblioteka Szkoły Podstawowej Niepublicznej Nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego w Warszawie  otrzymała w  roku 2018 r.  środki  finansowe  na zakup  książek. >>>  czytaj dalej

Oto wybrane książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

„Nasze Magiczne drzewo”

„Nasze Magiczne drzewo” – to tytuł projektu edukacyjnego który zrealizowali uczniowie klasy VIIa. Po zapoznaniu się z nowościami dostępnymi w naszej bibliotece wykonali plakat z projektem drzewa (jabłoni), a na nim zamieścili owoce z wybranymi motywami i bohaterami z ulubionych książek. Zamieścili również opadające liście z drzewa na których umieścili wybrane ulubione gatunki literackie książek. Każdy z uczniów prezentował swoją ulubioną książkę. Celem projektu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

„Książka moim przyjacielem”

„Książka moim przyjacielem” – to tytuł projektu który zrealizowali uczniowie klasy 5b. Uczniowie po zapoznaniu się z nowościami wydawniczymi dostępnymi w bibliotece szkolnej i przeczytaniu wybranych książek wykonali mini plakaty, które były poświęcone ulubionemu bohaterowi wybranej książki. Następnie prezentowali swoje prace i wyjaśniali dlaczego wybrali takiego bohatera oraz czytali na głos wybrane najciekawsze fragmenty książek. Przekonali się, że książka we współczesnym świecie może być źródłem radości, kreatywności i satysfakcji.

„W świecie zagadek detektywa Pozytywki”

„W świecie zagadek detektywa Pozytywki” – to tytuł projektu zrealizowanego przez uczniów klasy IIa. Uczniowie w domu czytali książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Detektyw Pozytywka”. Podczas zajęć lekcyjnych dzieci bawiły się w detektywów, którzy tropią w książce fragmenty opisujące detektywa Pozytywkę. Następnie wypowiadały się na temat cech charakterystycznych głównego bohatera oraz przygotowały o nim plakat. Uczniowie pochylali się również nad zagadkami detektywa Pozytywki, które starali się rozwikłać. Rozwiązywały także różne rebusy i zagadki. Chętne dzieci przygotowały plakaty zachęcające do czytania omawianej książki. Celem projektu było rozbudzenie zainteresowania książkami, poznawanie twórczości polskich pisarzy, rozwijanie logicznego myślenia, dociekliwości i spostrzegawczości.

„Książka uczy, bawi, wychowuje”

„Książka uczy, bawi, wychowuje” to tytuł projektu, który zrealizowali uczniowie klasy 5a. Głównym celem była analiza wartości czytania książek w życiu człowieka. Uczniowie dzielili się swoimi opiniami na temat przeczytanych książek. Brali udział w dyskusji i bronili swojego stanowiska. Przygotowali i zaprezentowali prezentacje multimedialną o korzyściach płynących z czytania. Wykonali również zakładki do książek i zorganizowali godzinę głośnego czytania.

Lekcja biblioteczna – „Dlaczego warto czytać książki?”

Uczniowie klasy 4a wzięli udział w zajęciach bibliotecznych których tematem było „Dlaczego warto czytać książki? W czasie zajęć uczniowie dyskutowali o wartościach książek, ich zaletach, o różnych sytuacjach w których książka jest niezbędna. Uczniowie dzielili się również swoimi preferencjami czytelniczymi oraz tworzyli listy polecanych książek. Następnie w grupach wykonali plakaty mające na celu zachęcenie do czytania książek i korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Spotkanie z pisarką – Fanny Joly.

W kwietniu w naszej szkole obyło się spotkanie z panią Fanny Joly – bestsellerową francuską pisarką, która ma w swoim dorobku literackim około trzystu książek dla dzieci i młodzieży. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków obcych i obsypano wieloma nagrodami. Pani Fanny Joly opowiedziała jak powstawały jej książki - od napisania tekstu "na brudno", znalezienia wydawcy, ilustratora, do wydrukowania. Najbardziej znane w Polsce są książki o Pralince oraz Pensjonat Muszelka. W czasie spotkania można było kupić książki autorki i otrzymać autograf pisarki.

Akcja czytelnicza „Jak nie czytam jak czytam”

8 czerwca 2018 r. cała społeczność szkolna włączyła się w akcję zorganizowaną przez bibliotekę szkolną „Jak nie czytam jak czytam”. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa.

Akcja „Głośnego czytania”

Biblioteka szkolna zorganizowała akcję „Głośnego czytania” wybranej książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w akcji, najpierw wybierali książkę a potem czytali wybrane fragmenty. Celem akcji było zachęcenie uczniów do czytania. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Kiermasz taniej książki dla Niepodległej!!!

W dniach 6-7 września 2018r. w szkole odbył się kiermasz taniej książki zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. Wszystkie książki wyeksponowane były na stołach. Zarówno ci młodsi jak i starsi mogli tutaj znaleźć coś dla siebie. Począwszy od książek ilustrowanych, bajek i opowiadań aż po książki przygodowe. Można było zakupić książki po bardzo atrakcyjnych cenach. Uczniowie byli zachwyceni! Kiermasz miał na celu przede wszystkim popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki nie tylko uczą, ale i bawią. Nie zapominajmy słów naszej wielkiej poetki, Wisławy Szymborskiej - „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."