Edukacja wczesnoszkolna 2018/2019

Zielona szkoła klas drugich

28-29 maja uczniowie klas drugich wyjechali na zieloną szkołę do gospodarstwa agroturystycznego znajdującego się w Goździówce na Mazowszu. Dzieci miały okazję naocznie zobaczyć i poczuć wieś – gospodarstwo, pole, łąkę, przejechać się furmanką, nakarmić konia, kury… Odwiedziły również pracownię lalkarską , uczestniczyły w warsztatach tkania na krosnach oraz piekły drożdżowe bułeczki. Mnóstwo wiosennej zieleni, dużo przestrzeni na zabawę, wiele atrakcji oraz mili gospodarze, sprawiły, że dzieci z uśmiechem i radością przeżyły dwudniowy wyjazd.

Ekodzieci

Dzieci z kółka teatralnego klas I-III, 22 maja 2019 r., wystąpiły w przedstawieniu edukacyjnym pt. „Bajka ekologiczna”. Zachęcały w nim dzieci i dorosłych do dbania o środowiska poprzez segregowanie odpadów.

Muzeum Farmacji

15 i 16 kwietnia dzieci z klas drugich odwiedziły Muzeum Farmacji. Podczas lekcji muzealnej pt. „Człowiek i rośliny lecznicze” uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat właściwości leczniczych pokrzywy, prawoślazu, konwalii czy dziurawca. Wykonali również mieszankę ziołową w moździerzach. W trakcie drugiej wizyty dzieci obejrzały prezentację o mało znanych warzywach w naszym kraju, poznały m. in. jarmuż, pasternak i oberżynę. Następnie zwiedziły muzeum z przewodnikiem.

Zwiedzanie TVP

15 kwietnia uczniowie klasy IIa i IIIa udali się do siedziby TVP przy ul. Woronicza. Zwiedzając budynek telewizji mieli okazję zobaczyć studia telewizyjne, pomieszczenia z kostiumami i dekoracjami oraz Muzeum TVP. Obejrzeli w nim m. in. stare kamery, stoły montażowe, ale także pacynki, które zagrały w popularnych bajkach, takich jak dobranocka „Jacek i Agatka”.

Muzeum Narodowe

12 kwietnia, podczas lekcji w Muzeum Narodowym, dzieci z klas drugich dowiedziały się, jak wyglądała kiedyś Warszawa i obejrzały jej przedstawienia na obrazach Canaletta, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego i Marcina Zaleskiego. Starały się również odnaleźć na obrazach znajome miejsca. Oglądały także inne dzieła sztuki znajdujące się w muzeum.

Zwiedzanie Stadionu Narodowego

11 kwietnia uczniowie klas drugich i trzecich wybrali się na zwiedzanie Stadionu Narodowego. W trakcie wizyty na PGE Narodowym zobaczyli pomieszczenia strefy zawodniczej, centrum medialne dziennikarzy, byli obecni na płycie boiska oraz podziwiali z trybun najnowocześniejszy stadion w Polsce.

Centrum Olimpijskie

10 kwietnia uczniowie klas drugich udali się do Centrum Olimpijskiego na zajęcia związane z 100-leciem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dzieci poznały polskich medalistów olimpijskich, dowiedziały się, że PKOL organizuje wyjazdy na igrzyska, poznały symbole igrzysk olimpijskich. Było wiele atrakcji: film, konkursy z nagrodami, rysowanie, gry zręcznościowe… Każdy uczeń znalazł coś dla siebie i miło spędził czas.

Piękna nasza Polska cała...

W ostatni dzień przed Wielkim Postem, 5 marca 2019 r., uczniowie klas I-III wybrali się do siedziby Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie - Otrębusach. Mieli tam przyjemność obejrzeć niezwykłe widowisko pt. „Magiczna podróż, czyli piękna nasza Polska cała”. Dzięki niecodziennej formie teatralnej dzieci poznały rzemiosło ludowe, charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe, zwyczaje i tradycje z ośmiu regionów Polski.

Spotkanie z fizyką

19 lutego 2019 r. zawitała w szkolne progi nasza emerytowana nauczycielka fizyki p. Helena wraz ze swoim mężem. Przygotowali oni warsztaty z fizyki dla najmłodszych uczniów. Poprzez proste doświadczenia zachęcali dzieci do bacznego obserwowania rzeczywistości i dostrzegania zjawisk fizycznych wokół nas.

Bal karnawałowy

24 stycznia 2019 r. najmłodsi uczniowie jako pierwsi rozpoczęli szkolną zabawę karnawałową. Podczas balu nie zabrakło poloneza, dobrej muzyki oraz wspólnych zabaw.

Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia 2019 r. odbył się w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. O godz. 11:30 dzieci z kółka teatralnego kl. I-III wystąpiły w humorystycznym przedstawieniu pt. „Bajkowy kogel-mogel”. Następnie wszyscy uczniowie zaprosili swoje Babcie i Dziadków do klas, aby spotkać się w bardziej kameralnych warunkach przy kawie, herbacie oraz słodkim ciasteczku. Dzień minął w bardzo przyjaznej i radosnej atmosferze.

Program „5 porcji zdrowia w szkole”

Klasa IIb wzięła udział w programie edukacyjnym „5 porcji zdrowia w szkole”, w ramach którego uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia – zasad zbilansowanej diety; roli warzyw, owoców i soku w codziennym żywieniu; produktach z Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Patronat nad programem objęło m.in. MEN, SGGW, Instytut Żywności i Żywienia.

Zajęcia przyrodnicze z wężami

28 listopada uczniom klas I-III towarzyszyły mieszane uczucia – radości i strachu. To wszystko za sprawą żywej lekcji przyrody z gadami. W trakcie zajęć opiekun węży opowiadał o życiu i zwyczajach tych egzotycznych zwierząt, prezentując przy tym niektóre z nich np. pytona tygrysiego, węża zbożowego, czy albinosa. Uczniowie dowiedzieli się m.in. co to jest „wylinka”, czym odżywiają się te gady, jak są zbudowane oraz że nie przepadają za hałasem i gwałtownymi ruchami. Każdy uczeń mógł pogłaskać wybrane węże.

Dzień Pluszowego Misia

23 listopada klasa IIb obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ukochane maskotki, zaś w trakcie zajęć poznali historie słynnych misiów: Kubusia Puchatka, Colargola, Paddingtona, Misia Uszatka, Yogi, oglądając fragmenty bajek i słuchając ich biografii. Następnie dzieci wykonały plakat, celem upamiętnienia długiej historii istnienia tej zabawki.

W Niepodległej z przedszkolakami

Święto Odzyskania Niepodległości obchodziły również dzieci z sąsiedniego przedszkola Sióstr Imienia Jezus. Z tej okazji przygotowano przedstawienie, na które zaproszono także uczniów kl. I-III naszej Szkoły. Przedszkolaki 20 listopada swoim występem sprawiły nam wiele miłych wrażeń.

Konkurs Recytatorski

7 listopada odbył się Szkolny Konkurs Recytatorki dla uczniów klas I-III. Dzieci prezentowały po dwa wiersze - jeden o tematyce patriotycznej, drugi religijnej. Pierwsze miejsce zajęła Basia z kl. II b, drugie Piotrek z kl. I a, trzecie Szymon z kl. III a. Przyznano również dwa wyróżnienia dla Kaliny z kl. II a oraz Lilianny z kl. I a. Zwycięzcy ponowne zaprezentowali wiersze 9 listopada podczas spotkania społeczności szkolnej w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości i akcji „Rekord dla Niepodległej”. W tym dniu uczniowie kl. I-III mieli zaszczyt wnieść flagę narodową na czas śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”.

Przedstawienie najmłodszych uczniów

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym aktorzy z kółka teatralnego klas I-III wystąpili przed szkolną publicznością. 5 listopada zaprezentowali bajkę pt. Dziwna królewna autorstwa M. Strzałkowskiej. Niech przesłanie Królewny, wypowiedziane na koniec przedstawienia, zachęci wszystkich do wytrwałego realizowania swoich pasji: Zamiast nocami w poduszkę szlochać, Lepiej jest robić to, co się kocha! Każdy ma prawo do własnej drogi – I ten bogaty, i ten ubogi.

Bal Wszystkich Świętych

31 października odbył się w naszej szkole Bal Wszystkich Świętych. Uczniowie uczestniczący w zabawie mogli przebrać się za wybranego przez siebie świętego lub bohatera narodowego. W czasie balu nastąpiła prezentacja strojów i wybranych postaci. Wszyscy bawili się wspaniale.

Święto Szkoły

W tym wyjątkowym roku szkolnym, kiedy świętujemy 100-lecie Odzyskania Niepodległości, mogliśmy gościć relikwie patrona Polski, a zarazem patrona dzieci i młodzieży - św. Stanisława Kostki. Był to wyjątkowy czas poznania tej niezwykłej postaci oraz moment na modlitewne wyciszenie. 12 października 2018 r., w dniu obchodów Święta Szkoły, powierzyliśmy się jego wstawiennictwu podczas uroczystej Mszy św. i zakończyliśmy trzydniowy okres przebywania relikwii pośród nas. Po Eucharystii uczniowie udali się do swoich klasach, aby uczestniczyć w warsztatach, podczas których zastanawiali się nad postawą patriotyczną patrona Szkoły bł. Honorata. Przyglądali się również różnym wizerunkom błogosławionego Kapucyna, aby później móc narysować swój własny portret. W ten sposób włączyli się w warszawską akcję „Polska to MY. Autoportret w 100-lecie Niepodległości!”. Natomiast najmłodsi uczniowie podczas Mszy św. złożyli swoje ślubowanie. Po niej wystąpili w części artystycznej przygotowanej dla rodziców i pozostałych gości. Nie zabrakło także sadzenia klasowego drzewka.

Świątynia Opatrzności Bożej

W tym roku obchodzimy niezwykle ważną 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości oraz 25-lecie istnienia naszej Szkoły. Z tej okazji, w duchu dziękczynienia za Bożą opiekę nad nami, 19 września 2018 r. klasy drugie i trzecia udały się do Świątyni Opatrzności w Wilanowie. Uczniowie zwiedzali Świątynię wraz z przewodnikami. Poznali świętych i błogosławionych znajdujących się w Panteonie Wielkich Polaków, wśród których ma swoje miejsce również patron naszej Szkoły – bł. Honorat Koźmiński. Dzieci obejrzały także Ruchomy Teatr XXI Wieku przedstawiający dzieje Polski i ukazujący nieustanną opiekę Bożą nad naszym Narodem.