Wydarzenia - Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 74

Menu główne:

Eduk. wczesnoszkolna > 2018/2019
Program „5 porcji zdrowia w szkole”

Klasa IIb wzięła udział w programie edukacyjnym „5 porcji zdrowia w szkole”, w ramach którego uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia – zasad zbilansowanej diety; roli warzyw, owoców i soku w codziennym żywieniu; produktach z Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.
Patronat nad programem objęło m.in. MEN, SGGW, Instytut Żywności i Żywienia.

Zajęcia przyrodnicze z wężami

28 listopada uczniom klas I-III towarzyszyły mieszane uczucia – radości i strachu. To wszystko za sprawą żywej lekcji przyrody z gadami.
W trakcie zajęć opiekun węży opowiadał o życiu i zwyczajach tych egzotycznych zwierząt, prezentując przy tym niektóre z nich np. pytona tygrysiego, węża zbożowego, czy albinosa. Uczniowie dowiedzieli się m.in. co to jest „wylinka”, czym odżywiają się te gady, jak są zbudowane oraz że nie przepadają za hałasem i gwałtownymi ruchami. Każdy uczeń mógł pogłaskać wybrane węże.

Dzień Pluszowego Misia

23 listopada klasa IIb obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ukochane maskotki, zaś w trakcie zajęć poznali historie słynnych misiów: Kubusia Puchatka, Colargola, Paddingtona, Misia Uszatka, Yogi, oglądając fragmenty bajek i słuchając ich biografii. Następnie dzieci wykonały plakat, celem upamiętnienia długiej historii istnienia tej zabawki.

W Niepodległej z przedszkolakami

Święto Odzyskania Niepodległości obchodziły również dzieci z sąsiedniego przedszkola Sióstr Imienia Jezus. Z tej okazji przygotowano przedstawienie, na które zaproszono także uczniów kl. I-III naszej Szkoły. Przedszkolaki 20 listopada swoim występem sprawiły nam wiele miłych wrażeń.

Konkurs Recytatorski

7 listopada odbył się Szkolny Konkurs Recytatorki dla uczniów klas I-III. Dzieci prezentowały po dwa wiersze - jeden o tematyce patriotycznej, drugi  religijnej. Pierwsze miejsce zajęła Basia z kl. II b, drugie Piotrek z kl. I a, trzecie Szymon z kl. III a. Przyznano również dwa wyróżnienia dla Kaliny z kl. II a oraz Lilianny z kl. I a. Zwycięzcy ponowne zaprezentowali wiersze 9 listopada podczas spotkania społeczności szkolnej w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości i akcji „Rekord dla Niepodległej”.  W tym dniu uczniowie kl. I-III mieli zaszczyt wnieść flagę narodową na czas śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”.

Przedstawienie najmłodszych uczniów

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym aktorzy z kółka teatralnego klas I-III wystąpili przed szkolną publicznością. 5 listopada zaprezentowali bajkę pt. Dziwna królewna autorstwa M. Strzałkowskiej. Niech przesłanie Królewny, wypowiedziane na koniec przedstawienia, zachęci wszystkich do wytrwałego realizowania swoich pasji:

Zamiast nocami w poduszkę szlochać,
Lepiej jest robić to, co się kocha!
Każdy ma prawo do własnej drogi –
I ten bogaty, i ten ubogi.

Bal Wszystkich Świętych

31 października odbył się w naszej szkole Bal Wszystkich Świętych. Uczniowie uczestniczący w zabawie mogli przebrać się za wybranego przez siebie świętego lub bohatera narodowego. W czasie balu nastąpiła prezentacja strojów i wybranych postaci.  Wszyscy bawili się wspaniale.

Święto Szkoły

W tym wyjątkowym roku szkolnym, kiedy świętujemy 100-lecie Odzyskania Niepodległości, mogliśmy gościć relikwie patrona Polski, a zarazem patrona dzieci i młodzieży - św. Stanisława  Kostki. Był to wyjątkowy czas poznania tej niezwykłej postaci oraz moment na modlitewne wyciszenie. 12 października 2018 r., w dniu obchodów Święta Szkoły, powierzyliśmy się jego wstawiennictwu podczas uroczystej Mszy św. i zakończyliśmy trzydniowy okres przebywania relikwii pośród nas. Po Eucharystii uczniowie udali się do swoich klasach, aby uczestniczyć w warsztatach, podczas których zastanawiali się nad postawą patriotyczną patrona Szkoły bł. Honorata. Przyglądali się również różnym wizerunkom błogosławionego Kapucyna, aby później móc narysować swój własny portret. W ten sposób włączyli się w warszawską akcję „Polska to MY. Autoportret w 100-lecie Niepodległości!”. Natomiast najmłodsi uczniowie podczas Mszy św. złożyli swoje ślubowanie. Po niej wystąpili w  części artystycznej przygotowanej dla rodziców i pozostałych gości. Nie zabrakło także sadzenia klasowego drzewka.

Świątynia Opatrzności Bożej

W tym roku obchodzimy niezwykle ważną 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości oraz 25-lecie istnienia naszej Szkoły. Z tej okazji, w duchu dziękczynienia za  Bożą opiekę nad nami, 19 września 2018 r. klasy drugie i trzecia udały się do Świątyni Opatrzności w Wilanowie. Uczniowie zwiedzali Świątynię wraz z przewodnikami. Poznali świętych i błogosławionych znajdujących się w Panteonie Wielkich Polaków, wśród których ma swoje miejsce również patron naszej Szkoły – bł. Honorat Koźmiński. Dzieci obejrzały także Ruchomy Teatr XXI Wieku przedstawiający dzieje Polski i ukazujący nieustanną opiekę Bożą nad naszym Narodem.