W życiu codziennym - Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 74

Przejdź do treści

Menu główne:

Przedmioty > Matematyka

maj 2012


Uczniowie klasy 4a sprawdzali swoją znajomość ułamków dziesiętnych robiąc zakupy "na niby". Otrzymali zestaw specjalnych kart z różnymi artykułami spożywczymi i przemysłowymi zawierającymi również ceny tych towarów. Pracowali w zespołach. Każdy zespół otrzymał zadanie o innej treści. Zadania polegały na kupieniu produktów do wykorzystania w określonym celu np. na kolację, na przyjęcie urodzinowe, do sprzątania mieszkania. Dodatkową trudnością była konieczność zmieszczenia się w podanej w zadaniu kwocie pieniędzy. Wszystkie grupy wywiązały się z zadań na piątkę. Po zakończeniu zadań poszczególne grupy podzieliły się ze wszystkimi swoimi rozwiązaniami. Oceniono prawidłowość obliczeń i trafność wyboru produktów.

marzec 2012


Jako podsumowanie obliczeń procentowych uczniowie klasy 5a mieli lekcję "Korzystamy z usług banku". Otrzymali oferty kredytowe trzech banków. Pracowali w grupach. Każda grupa otrzymała inne zadanie dotyczące wzięcia kredytu bankowego. Uczniowie musieli wybrać najkorzystniejszą dla ich zadania ofertę bankową, obliczyć, jaką kwotę wraz z odsetkami trzeba będzie zwrócić bankowi i ile będzie wynosiła miesięczna rata spłaty kredytu. Po wykonaniu zadania grupy dzieliły się wnioskami i wynikami obliczeń.

październik 2011


Uczniowie klasy 4a w trakcie nauki o zależnościach między jednostkami masy posługiwali się prawdziwą wagą szalkową. Ważyli na niej różne przedmioty, porównując ich masy. Dowiedzieli się również, co to znaczy, że waga jest w równowadze i jakie są metody na jej równoważenia. Wiedza ta będzie przydatna w przyszłości w trakcie nauki rozwiązywania równań i stosowania równań w zadaniach tekstowych.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego