2018/2019 - Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 74

Przejdź do treści

Menu główne:

Przedmioty > Historia


Historia - Informacje  2018/2019


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lekcje wychowawcze z Muzeum Powstania Warszawskiego

Od kilku lat Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje lekcje wychowawcze poświęcone bohaterom wojny i czasu pokoju.
13 maja 2019 r. uczniowie klas 6ab i 3 gimnazjum wzięli udział w niezwykłych zajęciach, które poprowadziła pani Małgorzata Czerwińska-Buczek, przewodnik i wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego oraz autorka wielu książek tj. „"Powstańcy 44. Bohaterowie i świadkowie i inne. W czasie lekcji pani Małgorzata przedstawiła uczniom sylwetkę Jana Rodowicza. Zwróciła uwagę, że był on zwyczajnym, młodym człowiekiem. Miał przyjaciół, lubił zabawę, taniec. Charakteryzowała go niezwykła żywiołowość i energia, gotowość niesienia pomocy. Cenił takie wartości jak bezinteresowność, koleżeństwo, przede wszystkim honor i odpowiedzialność. Należał do batalionu „Zośka”, m.in. uczestniczył w akcji pod Arsenałem. Walka w AK w czasie okupacji hitlerowskiej i udział w powstaniu 1944 dowiodły, że w jego życiu ważne były odwaga i poświęcenie. Jan Rodowicz wielokrotnie ranny i okaleczony przeżył wojnę, ale został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa w 1949 roku.
Zawsze są potrzebni „zwykli niezwykli” bohaterowie. Dlatego Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje od kilku lat konkurs na „Powstańców” czasu pokoju. Okazuje się, że wartości wpisane w etos Powstańca są aktualne i ważne w każdym czasie. Ta niecodzienna lekcja o bohaterstwie i patriotyzmie pozostanie na długo w naszej pamięci.

Zwiedzanie Belwederu

15 kwietnia klasa 5b zwiedziła wybrane miejsca w  Belwederze: wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu,  salę historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską, wybrane sale historyczne oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Piłsudskiego

Warsztaty historyczne z Muzeum Józefa Piłsudskiego

22 marca uczniowie klas Va i Vb wzięli udział w warsztatach historycznych, które zostały poprowadzone przez edukatora z Muzeum Józefa Piłsudskiego. Tematem zajęć było: „Barwy nieobojętne”. Były to interaktywne warsztaty, podczas których uczniowie poznali polskie symbole narodowe oraz ich historię, a także rozmawiali o wartościach, z jakimi się wiążą. Dzięki różnym zadaniom uczniowie dowiedzieli  się dlaczego godło, flaga i hymn są dla nas tak ważne i jak używa się języka „barw nieobojętnych” na co dzień, a jak w sztuce.

Projekt Bakcyl w kl. 3 gimnazjum

21 i 28 listopada uczniowie klasy III gimnazjum w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w Projekcie BAKCYL, przygotowywany przez Warszawski Instytut Bankowości. W ramach tego projektu zostały przeprowadzone lekcje na temat: „Zasad bezpiecznego pożyczania” i „Od oszczędzania do inwestowania”. Lekcje z bankowcami – praktykami miały interaktywną, atrakcyjną formę. Uczniowie w czasie zajęć dowiedzieli się m.in.: jak odróżnić „dobry kredyt” od “złego kredytu”, jak chronić swoje dane osobowe, jak zachować się bezpiecznie względem socjotechnik stosowanych przy wyłudzaniu pieniędzy oraz wiele innych ważnych praktycznych informacji zostało przekazane uczniom kl. III gimnazjum.

Spotkanie z varsavianistą – p. Jerzym Majewskim

29 października uczniowie klas 6ab, 7ab, 8 i 3G spotkali się z p. Jerzym Majewskim – varsavianistą, autorem wielu książek i albumów o Warszawie. W czasie spotkania pan Jerzy opowiadała i pokazywał jak wyglądała Warszawa przed odzyskaniem niepodległości.

Robimy kokardy narodowe na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w czasie zajęć bibliotecznych robili kokardy narodowe, które będą nosili w dniu, obchodu przez szkołę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warsztaty historyczne z Muzeum Józefa Piłsudskiego

22 października uczniowie klas IIIa, IIa i IIb wzieli udział w warsztatach historycznych, które zostały poprowadzone przez pracownika Muzeum Józefa Piłsudskiego. Tematem zajęć było: „Mieszkańcy spod 11”. W czasie zajęć uczniowie zobaczyli film animowany o przyjaźni trójki bohaterów: Elzy, Aniceta i Tadzika. Dowiedzieli się że ta opowieść nie jest zwykłą bajką. Podczas różnych działań warsztatowych uczniowie dowiedzieli się jak Polska odzyskała niepodległość.

„Rotmistrz Witold Pilecki” – wystawa Instytutu Pamięci Narodowej.

18 października klasy 6a, 6b, 7a, 7b, 8 i 3G wzięły udział w zajęciach historycznych – oprowadzaniu po wystawie „Rotmistrz Witold Pilecki”. Zajęcia poprowadził pracownik Instytutu Pamięci Narodowej – Kacper Kempisty. W czasie oprowadzania po wystawie uczniowie zostali zapoznani z życiem i działalnością Witolda Pileckiego oraz z najważniejszymi jego dokonaniami.

Zajęcia varsavianistyczne z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Dnia 17 października klasa 5a i 5b wzięły udział w zajęciach varsavianistycznych w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. W czasie zajęć pt."Utracone perły architektury: Warszawa jakiej nie znacie” uczniowie dowiedzieli się, które budowle zniknęły z panoramy miasta, poznali ich historię i architekturę. W opowieściach o dawnej Warszawie wplecione były ciekawostki obyczajowe.

Warsztaty niepodległościowe z IPN

Dnia 9 października w klasie 4b, 5a, 5b, 6a i 6b edukatorzy z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili warsztaty pt."Wehikuł czasu, czyli przygody dziesięcioletniego Bartka w 1918 r." Bohaterem zajęć był dziesięcioletni Bartek, który opowiadał uczniom o wydarzeniach rozgrywających się w 1918 r. W czasie warsztatów uczniowie dowiedzieli się o sytuacji Polaków przed I wojną światową oraz o powstaniu Legionów, poznali sylwetki najważniejszych postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Wystawa IPN - „„Rotmistrz Witold Pilecki” do obejrzenia w szkole!!!

W Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 przy ul. Smoleńskiego 31 od początku października można oglądać wystawę pod tytułem „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i i Światowy Związek Żołnierzy AK. Rotmistrz Witold Pilecki był przedstawicielem pokolenia żyjącego pod zaborami, którego największym pragnieniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pokolenia, które wychowane w ciągle żywych tradycjach powstań narodowych, ukształtowane zostało przez zawołanie Bóg – Honor – Ojczyzna.

Wycieczka do Krakowa dla Niepodległej!!!

28 września uczniowie klas 4a, 4b, 5a,, 5b pociągiem Podolino udali się do królewskiego Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęli od Barbakanu i murów obronnych wraz z Bramą Floriańską. Następnie był spacer ul. Floriańską, jedną z najstarszych i najbardziej lubianych w Krakowie. Potem udali się do Collegium Maius, pierwszej wyższej uczelni założonej w Królestwie Polskim przez Kazimierza Wielkiego. Następnie udali się do kościoła franciszkanów z XIII w., po drodze zatrzymując się przy Pałacu Biskupim, w którym mieszkała Karol Wojtyła jako biskup krakowski. Kolejnym miejscem do zwiedzania był Wawel – gdzie mieszkali i gdzie koronowani byli polscy królowie i gdzie jest miejsce ich pochówku. Uczniowie zwiedzili katedrę i podziemia katedry, gdzie znajdują się krypty z grobami polskich królów i znamienitych Polaków walczących o wolność Ojczyzny, m.in. Tadeusza Kościuszki, Jozefa Poniatowskiego, Jozefa Piłsudskiego, gen. Władysława Sikorskiego, a w krypcie wieszczów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Potem było wejście na wieżę, gdzie znajduje się najsłynniejszy w Polsce dzwon „Zygmunt”. Następnie uczniowie zwiedzili Komnaty Królewskie i reprezentacyjny dziedziniec zamku. Potem udali się do Smoczej Jamy, a następnie udali się na długo wyczekiwany obiad. Po obiedzie uczniowie udali się do Multimedialnych Podziemi Krakowskiego Głównego Rynku. Po długim zwiedzaniu był czas na zakup pamiątek i pociągiem powróciliśmy do Warszawy.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego