2017/2018 sem II - Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 74

Przejdź do treści

Menu główne:

Kronika
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego

Rok szkolny 2017/2018 dobiegł końca. Uroczyste zakończenie miało miejsce 22 czerwca. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej Mszy Świętej.  Po Mszy Św.  siostra dyrektor Ewa Krężlik podsumowała całoroczną pracę i wręczyła nagrody za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Po uroczystości uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami rozeszli się do  klas, by  odebrać swoje świadectwa ukończenia kolejnego etapu nauki. I tak zakończyliśmy ten rok a rozpoczęliśmy wakacje.


Spacer edukacyjny „Historia w terenie” z IPN

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości 13 i 18 czerwca uczniowie kl. 5ab i 4ab wzięli udział w spacerze edukacyjnym poprowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej. W czasie spaceru uczestnicy poznali miejsca, które były świadkami listopadowych wydarzeń 1918 roku. Nie zabrakło również opowieści o marszałku Piłsudskim i miejscach z nim związanych.


Wyjazd do Nowego Miasta n/Pilicą

14 czerwca klasy 4a i 4b z okazji rocznicy przyjęcia I Komunii świętej udały się do Nowego Miasta n/Pilicą - miejsca związanego z patronem szkoły bł. Honoratem Koźmińskim. Była wspólna Msza św., zwiedzanie muzeum poświęconego patronowi szkoły oraz rożne smakołyki.


Festyn Rodzinny

           W dniu 9 czerwca 2018 r. odbył się Festyn Rodzinny i Dzień Sportu dla wspólnot przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum prowadzonych przez Siostry Imienia Jezus. Festyn i Dzień Sportu odbył się na terenie wokół szkoły pod hasłem „Bądźmy razem dla niepodległej”. Festyn rozpoczął się wspólną Mszą Świętą. Po Mszy św. zaczęła się część artystyczna i sportowa. Od godz. 12.00 – 16.00 odbywały się również różne gry i zabawy tj.: loteria fantowa, ścianka wspinaczkowa, kucyki, malowanie twarzy, kiermasz ciast, i wiele innych atrakcji.


Warsztaty z prawnikiem

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości 7 czerwca uczniowie kl. II gimnazjum i klasy 7 wzięli udział w warsztatach poświęconych konstytucji, wyborach i prawie.


Egzamin Cambridge ESOL

6 czerwca 2018 roku uczniowie naszej Szkoły przystąpili do Preliminary English Test for Schools -  prestiżowego egzaminu Cambridge ESOL, sprawdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie B1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Dzięki  już kilkuletniej współpracy z Centrum Egzaminacyjnym Angloschool, egzamin mógł odbyć się w naszej Szkole. Zdanie egzaminu pozwoli uczniom otrzymać certyfikat przyznawany przez University of Cambridge, ważny przez całe życie.


Karta Rowerowa

6 czerwca uczniowie klas Vab i VIa przystąpili do Egzaminu Praktycznego na Kartę Rowerową. Egzamin został przeprowadzony przez Policję. Uczniom którzy uzyskali pozytywny wynik Siostra Dyrektor wręczyła Karty Rowerowe. Serdecznie gratulujemy!!!


Lekcja biblioteczna

5 czerwca klasa 4b wybrała się do Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, by zapoznać się z jej ofertą dla młodych osób. Celem lekcji bibliotecznej było propagowanie czytelnictwa i zachęcenie uczniów do częstego odwiedzania bibliotek.


Zajęcia edukacyjne ze Strażą Miejską

30 maja uczniowie klas Iab i Vab uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez Straż Miejską.
"Czy pies musi ugryźć?" - podczas tych zajęć młodsi uczniowie uczyli się zasad właściwego zachowania wobec psów oraz dowiadywali się, jakie obowiązki mają właściciele psów. Tematem zajęć dla uczniów klas piątych było "Bezpieczeństwo w sieci". Uczniowie otrzymali informacje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zostali zapoznani z problemem cyberprzemocy.


Lekcja biblioteczna

29 i 30 maja 2018 r. klasy 4a i 2 gimnazjum wybrały się do Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, by zapoznać się z jej ofertą dla młodych osób. Celem lekcji bibliotecznej było propagowanie czytelnictwa i zachęcenie uczniów do częstego odwiedzania bibliotek.


Warsztaty historyczne – „Ojcowie Niepodległości”

29 maja uczniowie klasy 7 i 2 gimnazjum wzięli udział w warsztatach historycznych – „Ojcowie Niepodległości”. Warsztaty zostały poprowadzone przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej.


Zielone szkoły

W dniach od 21-25 maja uczniowie naszych szkół wraz z nauczycielami i wychowawcami udali się na Zieloną szkołę. Każda klasa znalazła inne miejsce na przyjemne spędzenie tego czasu!!!


Egzamin teoretyczny na Kartę Rowerową

17 maja 2018 r. uczniowie z klas Vab pisali egzamin teoretyczny na Kartę Rowerową.  Każdy uczeń musiał uzyskać minimum 80% aby egzamin mógł być zaliczony. Serdecznie gratulujemy wszystkim którzy zdali!!!


Straż Miejska – Pierwsza Pomoc

16 maja uczniowie kl. 6a i 6b wzięli udział w zajęciach „Wiem – pomagam – ratuje”.  W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. jak reagować kiedy ktoś potrzebuje pomocy? Którą ze służb powiadomić? Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową?  Podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy szóstoklasiści uczyli się od warszawskich strażników miejskich.


Spacer edukacyjny „Historia w terenie” z IPN

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości 14 maja uczniowie kl. 7 i 2 gimnazjum wzięli udział w spacerze edukacyjnym poprowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej. W czasie spaceru uczestnicy poznali miejsca, które były świadkami listopadowych wydarzeń 1918 roku. Nie zabrakło również opowieści o marszałku Piłsudskim i miejscach z nim związanych.


Zajęcia edukacyjne w „Bezpiecznym miasteczku”

W maja uczniowie kl. 4a,4b, 5a i 5b wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Poszerzyli swoją wiedzę z  podstaw udzielania pierwszej pomocy oraz dowiedzieli się jak poprawnie reagować w niebezpiecznych sytuacjach.


Wyjście do teatru Rampa

8 maja uczniowie kl. 4a, 4b i 5a obejrzeli spektakl pt. „Księżniczka Sara” w teatrze Rampa. Wzruszający musical TM Tintilo zrealizowany na motywach powieści „Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett. Losy dziewczynki, która z otaczanej czułą opieką córki angielskiego oficera staje się służącą, przekonując widzów, że prawda o człowieku tkwi w wytrwałości, z jaką czyni dobro, a szlachetność charakteru to skarb, którego nikt nie może odebrać.


Projekt BAKCYL w gimnazjum

W ramach lekcji wiedza o społeczeństwie w kwietniu i w maju uczniowie klasy III gimnazjum wzięli udział w Projekcie BAKCYL, przygotowywany przez Warszawski Instytut Bankowości. W ramach tego projektu zostały przeprowadzone lekcje na następujące tematy: „Finanse na całe życie”, „Pożyczaj z głową”, „Mądre inwestowanie” i „Moje pieniądze”. Lekcje z bankowcami – praktykami miały interaktywną, atrakcyjną formę. Wprowadziły uczniów w świat codziennych finansów, wskazały zasady planowania i kontroli wydatków osobistych oraz przybliżyły korzyści płynące z systematycznego oszczędzania. Przekazały również wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z różnych produktów kredytowych.


Lekcja biblioteczna

25 kwietnia 2018 r. klasy Va i Vb wybrały się do Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, by zapoznać się z jej ofertą dla młodych osób. Wśród wielu tytułów uczniowie rozpoznali swoje ukochane książki z dzieciństwa, zainteresowali się też literaturą dla młodzieży. Celem lekcji bibliotecznej było propagowanie czytelnictwa i zachęcenie uczniów do częstego odwiedzania bibliotek.


Akademia Majowa

25 kwietnia 2018 r. odbyła się w naszych szkołach akademia poświęcona uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali pod kierownictwem pani Alicji Damrosz piękną akademię w czasie, której recytowali patriotyczne wiersze oraz śpiewali piękne pieśni poświęcone Ojczyźnie i ku czci Matki Bożej Królowej Polski. W akademia wzięli udział nie tylko uczniowie, ale również rodzice, dziadkowie, nauczyciele i dyrekcja szkół.


Zajęcia edukacyjne w Sejmie

Jak wyglądały obrady senatu w XVI wieku? Kto zasiadał u boku króla? Czego dotyczyły dyskusje i kto mógł brać w nich udział? Odpowiedzi na te pytania znają już uczniowie klas Va i Vb, którzy 23 kwietnia 2018 r. wybrali się do Senatu, by wziąć udział w warsztatach przybliżających dawne zwyczaje związane z podejmowaniem ważnych dla państwa decyzji. Lekcja składała się z części wprowadzającej oraz praktycznej, podczas której uczniowie wcielali się w wylosowane przez siebie postacie i podejmowali decyzje dotyczące kraju.


Zabawy integracyjne

20 kwietnia 2018 r. klasy Va i Vb miały wspaniałą okazję do zabawy i integracji. Uczniowie byli w parku trampolin „Hangar 646”. Wrócili bardzo zmęczeni skakaniem, ale zadowoleni.


Zajęcia edukacyjne w Muzeum Narodowym

Nie można wyobrazić sobie kultury antycznej bez mitów – opowieści o bogach i herosach. 19 kwietnia 2018 r. klasy Va i Vb wybrały się do Muzeum Narodowego, by dzięki lekcji dotyczącej mitów przekonać się, że motywy mitologiczne były wykorzystywane także w epokach późniejszych – aż po współczesność. Nie można więc wyobrazić sobie kultury europejskiej bez starożytnej mitologii.


Zajęcia w  Stacji Muzeum

18 kwietnia uczniowie klas IVab wzięły udział w zajęciach edukacyjnych „Jak kolej zdobywała świat?” w Stacji Muzeum. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. o początkach transportu szynowego, o parowozie, lokomotywie spalinowej czy elektrycznej. W czasie zajęć uczniowie mieli możliwość zwiedzenia pociągu pancernego i nie tylko.


Zajęcia edukacyjne w Muzeum Archeologicznym

18 kwietnia 2018 r. klasa Va wybrała się do Muzeum Archeologicznego na lekcję dotyczącą początków Polski. Lekcja w przystępny sposób przybliżyła dzieciom procesy formowania się polskiej państwowości. Uczniowie poznali ponadto życie codzienne i kulturę społeczeństwa plemiennego. Atrakcją była możliwość zobaczenia nie tylko samych zabytków archeologicznych, ale też modeli i rekonstrukcji.
Zajęcia baletowe

Nasza szkoła oferuje wiele różnych zajęć pozalekcyjnych w tym m.in. zajęcia baletowe. Zajęcia baletowe w naszej szkole prowadzone są od wielu lat na wysokim poziomie, dostosowane są do wieku i możliwości psychoruchowych ucznia, zawsze  z indywidualnym podejściem do ćwiczących. Zapraszamy !!!


Egzamin gimnazjalny

Przez trzy dni od 18 – 20 kwietnia - uczniowie trzeciej klasy gimnazjum pisali egzamin gimnazjalny. Zmagali się z testami z przedmiotów humanistycznych, matematyczno - przyrodniczych oraz z języka angielskiego. Życzymy z całego serca osiągnięcia jak najlepszych wyników!!!.


Spotkanie z pisarką – Fanny Joly.

„…Radzę Wam dotykać, oglądać, otwierać jak najwięcej książek, kupować je lub wypożyczać, próbować czytać jak najwięcej…” – Fanny Joly

17 kwietnia w naszej szkole obyło się spotkanie z panią Fanny Joly – bestsellerową francuską pisarką, która ma w swoim dorobku literackim około trzystu książek dla dzieci i młodzieży. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków obcych i obsypano wieloma nagrodami.  Pani Fanny Joly opowiedziała jak powstawały jej książki - od napisania tekstu "na brudno", znalezienia wydawcy, ilustratora, do wydrukowania. Najbardziej znane w Polsce są książki o Pralince oraz Pensjonat Muszelka. W czasie spotkania można było kupić książki autorki i otrzymać autograf pisarki.


Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w dzielnicy Bielany

28 marca uczniowie klas pierwszych odwiedzili Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Staszica w dzielnicy Bielany. Na miejscu czekała na uczniów pani bibliotekarka, która przedstawiła regulamin placówki, opowiedziała jakie książki warto przeczytać mając siedem lat i jak je znaleźć w czytelni. Dzieci z ciekawością przeglądały książki oraz wysłuchały fragmentu przeczytanego przez panią bibliotekarkę. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych pt. „Mój ulubiony bohater z książki”.


Rekolekcje Wielkopostne


W dniach 21-23 marca odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Rekolekcje poprowadził kapucyn o.Paweł Działa. Hasłem tegorocznych rekolekcji było „Napełnieni Duchem Świętym”. Rekolekcje szkolne rozpoczęły się od Misterium Męki Pańskiej przygotowanego przez panią Alicję Damrosz.   Każdy dzień rozpoczęty był wspólnym spotkaniem, a następnie uczniowie uczestniczyli w katechezach i pracowali w grupach. W czasie rekolekcji uczniowie zastanawiali się m.in. nad tym co nas napełnia, pogłębili wiedzę o Duchu Świętym, wykonywali plakaty i zakładki o Duchu Świętym. W czasie rekolekcji nie zabrakło również czasu na wspólną Mszę św., Drogę Krzyżową, Adorację Najświętszego Sakramentu czy spowiedź.
Wieczorem 23 marca swoje rekolekcje rozpoczęli rodzice i nauczyciele, spotkając się także w sobotę 24 marca. W niedzielę rekolekcje zakończyła wspólna Eucharystia dla uczniów, rodziców i nauczycieli z błogosławieństwem rekolekcyjnym. >>> czytaj dalej


Laboratoria robotyczne w Centrum Nauki Kopernik kl VII


28 lutego klasa VII uczestniczyła w laboratoriach robotycznych . Na zajęciach uczniowie  dowiedzieli się jaką rolę ma powietrze w przemyśle, a także jak projektować, montować i sterować układami zasilanymi sprężonym powietrzem.


„Oddziały Łupaszki” – wystawa Instytutu Pamięci Narodowej.


22 lutego klasy II G, VIIa, VIa wzięły udział w zajęciach historycznych – oprowadzaniu po wystawie „Oddziały Łupaszki”. Zajęcia poprowadził pracownik Instytutu Pamięci Narodowej – Kacper Kempisty.
Wystawa przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie przy współpracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na wielkoformatowych panelach zaprezentowane zostały szlaki bojowe 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetki płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i jego podkomendnych.  Zygmunt Szendzielarz należał do pokolenia wolnej Polski, ukształtowanego w duchu patriotycznym, przywiązanego do tradycji niepodległościowych. Ścigany przez Niemców, tropiony zawzięcie przez sowieckich partyzantów... Chronił przed represjami kresową społeczność polską, również z powodzeniem walczył z okupacyjnymi siłami niemieckimi, kolaboracyjnymi jednostkami litewskimi oraz sowiecką partyzantką. "Łupaszka" aresztowany latem 1948 r. po ponad dwuletnim śledztwie został skazany za walkę o niepodległość Polski na 18-krotną karę śmierci. Zamordowano go trzy miesiące później.
Wystawę można było obejrzeć w naszej szkole od 2 lutego.


Bal karnawałowy w szkole podstawowej i gimnazjum


8 lutego uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum bawili się na balu karnawałowy zorganizowanym przez wychowawców.  Zabawę rozpoczęli uroczystym Polonezem. Potem uczniowie bawili się i tańczyli dowolnie w rytmach puszczanej przez didżeja muzyki.  Zabawę prowadzili wodzireje, którzy od samego początku rozgrzewali uczniów do wspólnej zabawy, tańców i konkursów.   


Muzeum Bursztynów


2 lutego 2018r. klasy 5b, 6a i 6b wraz z wychowawcami udali się do Muzeum Bursztynów w celu zwiedzenia wystawy pt. „Czas bursztynu”. Ekspozycja była poświęcona historii powstania bursztynu oraz sposobom jego przetwarzania i wykorzystania na przestrzeni wieków. Zaciekawieni uczniowie mogli później sprawdzić zdobytą wiedzę na ten temat podczas quizu, za który najlepsze osoby zostały nagrodzone upominkami. Zwieńczeniem muzealnej lekcji było udanie się na warsztaty , gdzie uczestnicy wycieczki zapoznali się z prostymi technikami jubilerskimi własnoręcznie wykonując bursztynową biżuterię.


Godzina talentów


1 lutego o godz. 10.10 – uczniowie szkoły podstawowej prezentowali swoje talenty – był taniec, śpiew i gra na instrumentach muzycznych. Brawo dla odważnych i gratulujemy pięknych występów. Czekamy na więcej!


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego