2017/2018 sem I - Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 74

Przejdź do treści

Menu główne:

Kronika

Imieniny Siostry Dyrektor


W czwartek 21 grudnia cała społeczność szkoły podstawowej i gimnazjum – nauczyciele, uczniowie wraz z wychowawcami, pracownicy i rodzice złożyli Siostrze Dyrektor Ewie Krężlik serdeczne życzenia z okazji zbliżających się imienin.


Jasełka i wigilijne spotkanie


„W Noc Bożego Narodzenia
Bóg otworzył nam Niebo
dzieląc z nami ziemskie życie.
Człowiek jest wielki
nie przez to, kim jest, ale przez to,
czym dzieli się z innymi…” - św. Jan Paweł II

Dnia 20 grudnia o godz. 17.00 uczniowie wraz z rodzicami, dyrekcją i nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej na jasełkach szkolnych, przygotowanych przez uczniów pod kierunkiem pani Alicji Damrosz. Uczniowie pozwolili wszystkim zebranym przenieść się w przeszłość do czasów narodzin Chrystusa, i przypomnieć sobie cel i sens naszego istnienia oraz prawdziwy wymiar Świąt Bożego Narodzenia. Po pięknym przedstawieniu Siostra Dyrektor złożyła wszystkim zebranym Bożonarodzeniowe życzenia. Następnie uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami udali się do sal lekcyjnych, gdzie odbyły się spotkania opłatkowe i wigilie klasowe.


Projekt BAKCYL w kl. VII


14 grudnia uczniowie klasy VII wzięli udział w Projekcie BAKCYL, przygotowywany przez Warszawski Instytut Bankowości. W ramach tego projektu została przeprowadzona lekcja na temat: „Zasad bezpiecznego pożyczania”. Lekcja z bankowcami – praktykami miały interaktywną, atrakcyjną formę. Uczniowie w czasie zajęć dowiedzieli się m.in.: jak odróżnić „dobry kredyt” od “złego kredytu”, jak chronić swoje dane osobowe, jak zachować się bezpiecznie względem socjotechnik stosowanych przy wyłudzaniu pieniędzy oraz wiele innych ważnych informacji zostało przekazane uczniom kl. VII.


Przedstawienie o Św. Mikołaju


W okresie Adwentu przypada wspomnienie świętego, który zasłynął ze swej ukrytej dobroczynności. 6 grudnia 2017 r. dzieci z kółka teatralnego kl. I-III przypomniały  historię o tym  świętym – Mikołaju z Miry. Widzami przedstawienia byli uczniowie z kl. I-IV oraz dzieci z sąsiedniego przedszkola Sióstr Imienia Jezus. Dzięki obejrzeniu ciekawej,  momentami humorystycznej „Legendy o św. Mikołaju”, mali widzowie mogli dowiedzieć się skąd  wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami w ten dzień.  I tak dobre czyny św. Mikołaja, które starał się ukrywać, obecnie są naśladowane przez ludzi  na całym świecie. Do kultywowania tej tradycji zachęcali młodzi artyści zebranych gości. Po raz drugi wystąpili oni dla swoich rodzin 13 grudnia o godz. 17:00.  


Zajęcia profilaktyczne ze Strażą Miejską


5 grudnia 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klasy VII z przedstawicielką Straży Miejskiej na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Podczas zajęć poruszane były tematy dotyczące zachowań przestępczych oraz różnego rodzaju wykroczeń i odpowiedzialności prawnej w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Uczniowie byli szczególnie zainteresowani tym wszystkim, co wiąże się z funkcjonowaniem w świecie wirtualnym. Dowiedzieli się dużo na temat cyberprzemocy i kolejny raz, tym razem z ust umundurowanego urzędnika państwowego, usłyszeli, że nikt nie jest anonimowy w sieci.


Spotkanie ze Strażą Miejską


5 grudnia 2017 r. uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez przedstawicielkę Straży Miejskiej na temat "Uczymy się żyć bez przemocy". Celem zajęć było kształtowanie umiejętności komunikowania się z innymi zgodnie z normami społecznymi. Uczniowie mieli okazję rozmawiać na temat uczuć, segregowali znane im uczucia na przyjemne i nieprzyjemne, dowiedzieli się, że wszystkie uczucia są potrzebne, ale trzeba umieć je wyrażać w odpowiedni sposób, by nie krzywdzić innych. Dzieci bardzo dobrze radziły sobie z rozpoznawaniem uczuć przedstawianych za pomocą mimiki i pantomimy. Świetnie bawiły się i uczyły odgrywając wymyślone przez siebie scenki, za pomocą których przedstawiały określone uczucia. Uczniowie rewelacyjnie wykonali zadanie, które polegało na narysowaniu gestów lub zachowań mających pocieszyć i dać wsparcie fikcyjnemu dziecku w trudnych dla niego sytuacjach (agresywne zachowania koleżanek i kolegów). Serce chłopca porozrywane złymi słowami i zachowaniami zostało naprawione poprzez dobre uczynki. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, były aktywne i zaangażowane. A na zakończenie zajęć była atrakcja dla chętnych - kto chciał, mógł być ......  zakuty w kajdanki. Chcieli prawie wszyscy, nawet siostra Joanna i pani pedagog.


Państwowe Muzeum Etnograficzne


5 grudnia uczniowie klas pierwszych udali się do Państwowego Muzeum Etnograficznego na widowisko teatralne pt. „Nad Betlejem jasna gwiazda świeciła. Jasełka z grupą Mozaika”. Zanim jednak uczniowie wzięli udział w Jasełkach, obejrzeli eksponaty zgromadzone na wystawie stałej muzeum – „Czas świętowania”.  W trakcie widowiska dzieci zapoznały się z tradycjami związanymi z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Spotkanie z grupą Mozaika było okazją do wspólnego świętowania i uczestniczenia w dawnych jasełkach i zwyczajach kolędniczych.Warsztaty – „Jak się uczyć”.


24 i 28 listopada klasy IV-te wzięły udział w warsztatach Jak się uczyć. O sekretach efektywnej nauki, metodzie stop and go, o technice planowania od końca, o tym, jak poprawić swoją koncentrację i motywację mogli dowiedzieć się czwartoklasiści, którzy wzięli w spotkaniu z panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Uśmiech. Warsztat dostarczył uczniom pomysłów, wskazówek i narzędzi, z których będą mogli korzystać na nowym etapie edukacyjnym.


Oprowadzanie po wystawie


24 listopada klasy II, IIIab i IVab wzięły udział w zajęciach historycznych – oprowadzaniu po wystawie „ Dni Powstania – Warszawa 1944”. Oprowadzanie poprowadził pracownik Instytutu Pamięci Narodowej – dr Michał Zarychta.
Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Wymowne obrazy eksponują ludzi wspólnie walczących z okupantem i definiują pojęcia, które w dzisiejszym świecie nie funkcjonują w identyczny sposób. Pojęcia takie jak: Wiara, Nadzieja, Odwaga, Ofiarność...


Projekt BAKCYL


16 i 30 listopada uczniowie klasy VII wzięli udział w Projekcie BAKCYL, przygotowywany przez Warszawski Instytut Bankowości. W ramach tego projektu zostały przeprowadzone lekcje na następujące tematy: „Twoje pieniądze” i „Od oszczędzania do inwestowania”. Lekcje z bankowcami – praktykami miały interaktywną, atrakcyjną formę. Wprowadziły uczniów w świat codziennych finansów, wskazały zasady planowania i kontroli wydatków osobistych oraz przybliżyły korzyści płynące z systematycznego oszczędzania. Przekazały również wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z różnych produktów kredytowych.


Warsztaty historyczne z Muzeum Józefa Piłsudskiego


21 listopada uczniowie klas Va i Vb oraz klasy VII wzięli udział w warsztatach historycznych, które zostały poprowadzone przez pracownika Muzeum Józefa Piłsudskiego. Tematem zajęć było: „Barwy nieobojętne”. Były to interaktywne warsztaty, podczas których uczniowie poznali polskie symbole narodowe oraz ich historię, a także rozmawiali o wartościach, z jakimi się wiążą. Dzięki różnym zadaniom uczniowie dowiedzieli  się dlaczego godło, flaga i hymn są dla nas tak ważne i jak używa się języka „barw nieobojętnych” na co dzień, a jak w sztuce.


Warsztaty cukiernicze


14 listopada uczniowie klas IV-tych uczestniczyli w warsztatach w jednej z legendarnych cukierni Blikle. Wysłuchaliśmy historii, jak powstają  znane i lubiane od lat, niezapomniane cukiernicze klasyki. Wszystko przygotowane z naturalnych składników według sprawdzonej receptury, przez mistrzów cukierniczych.
Uczestnicy warsztatów ukończyli kurs dekorowania pierników i zdobyli dyplomy Małego Cukiernika.


Uroczysta Akademia z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości


„Ojczyzna wolna, znowu wolna!
Tak bije serce, huczą skronie!
A Biały Orzeł w słońcu kwiatów
Przyleciał, by go ująć w dłonie.
Zawsze był z nami - ptak wspaniały
Choć czasem ktoś odszedł daleko...
Bronił tej ziemi, bo ją kochał
Sercem pokoleń już od wieków.
Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek...
Dzisiaj radości kanonada!
Witamy wszyscy Niepodległość
I Jedenasty Listopada...”

                                         /"Ojczyzna znowu wolna" Ryszard Przymus/

W czwartek 9 listopada w naszej szkole miała miejsce Uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowana przez panią Alicję Damrosz i panią Karolinę Sokołowską. Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczniowie zaprezentowali wiersze o tematyce niepodległościowej oraz pieśni patriotyczne, które podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju!!! W akademii wzięli udział rodzice, dziadkowie, nauczyciele, dyrekcja szkoły i uczniowie.


Muzeum Etnograficzne


9 listopada 2017 r. dzieci z klas pierwszych wraz wychowawcami udały się do Muzeum Etnograficznego. Uczestniczyły tam w niecodziennych warsztatach, podczas których mogły poznać zabawy z rożnych stron świata. Nie tylko dowiedziały jak najmłodsi w innych zakątkach ziemi spędzają wolne chwile, ale przede wszystkim bawiły się tak jak dzieci z Korei, Norwegii, Francji czy Senegalu. Był to czas pełen ekscytujących wrażeń i ogromnej radości.


Wyjście do kina Luna


Wiedząc jak ważny jest kontakt z żywym językiem i naturalnym akcentem angielskim, po raz kolejny umożliwiliśmy naszym uczniom obejrzenie przedstawienia teatralnego w języku angielskim. 7 listopada uczniowie klasy VII uczestniczyli w spektaklu Robin Hood The Musical wystawionym przez Manhattan Children’s Theatre w sali kina Luna. Znakomite przedstawienie w reżyserii Laury Stevens oklaskiwało w sumie prawie 2500 widzów. O wspólne zdjęcie po spektaklu  poprosiliśmy aktorów z Edynburga.


Szkolny Dzień Wszystkich Świętych


28 października obchodziliśmy Szkolny Dzień Wszystkich Świętych, uczniowie klas I-VI przebierali się za polskich świętych, i wzięli udział w balu wszystkich świętych przygotowanym przez wychowawców.


Święto Gimnazjum


26 października nasze gimnazjum obchodziło swoje święto. Tego dnia uczniowie gimnazjum wraz z wychowawcami wybrali się na Powązki na grób naszej patronki Sługi Bożej Franciszki Marii Witkowskiej. Po powrocie uczniów gimnazjum czekała ciekawa zabawa związana z życiem szkoły i patronki. Po południu uczniowie naszej szkoły spotkali się z absolwentami, a następnie wszyscy udali się bal gimnazjalny kontynuując dalsze świętowanie.


Warsztaty historyczne z Muzeum Józefa Piłsudskiego


20 października uczniowie klas IVa i IVb wzieli udział w warsztatach historycznych, które zostały poprowadzone przez pracownika Muzeum Józefa Piłsudskiego. Tematem zajęć było: „Historyk na tropie”. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym naprawdę polega praca historyka. W czasie lekcji uczniowie przyglądali się różnym rodzajom źródeł historycznych, nie tylko przez lupę! Poszukując tropów związanych z historią rodziny Piłsudskich, przekonali się, jak wiele można nauczyć się z rodzinnych opowieści i skarbów zachowanych w muzeach.


Święto Szkoły Podstawowej


Bł. Honorat Koźmiński – wzór chrześcijanina i polskiego patrioty,  patron naszej szkoły, na którego cześć, tradycyjnie już 13 października obchodzimy  Patronalne Święto Szkoły Podstawowej. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta o godz. 10.00, w trakcie  której uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie. Następnie uczniowie klas pierwszych przedstawili swój program artystyczny,  a po programie wraz z dyrekcją i rodzicami udali się na poczęstunek. Tradycyjnie klasy pierwsze posadziły na terenie szkoły drzewko. Uczniowie klas VIab i VII po Mszy św. i śniadaniu wzięli udział w grze o bł. Honoracie. Tymczasem uczniowie klas od II-V wyruszyli śladami bł. Honorata do kościoła Ojców Paulinów i Kapucynów. Po powrocie do szkoły klasy IVab i Vab wzięły udział w grze o bł. Honoracie.


Spotkanie klas Iab z Powstańcem…


4 października uczniowie klas Iab odbyli spotkanie z Powstańcem Warszawskim panem Januszem Walędzikiem pseudonim „Czarny”. W czasie spotkania pan Janusz bardzo ciekawie opowiadał o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim.


Spotkanie z Powstańcem !!!!


4 października uczniowie klas VII, II i III G odbyli spotkanie z Powstańcem Warszawskim panem Januszem Walędzikiem pseudonim „Czarny”. W czasie spotkania pan Janusz opowiedział o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim oraz jak trafił do obozu pracy.  Podkreślał wyraźnie, jak ważna jest miłość do drugiego człowieka oraz do ojczyzny. Dziękujemy za wzruszające spotkanie !!!


Wystawa IPN – „Dni Powstania - Warszawa 1944” do obejrzenia w szkole !!!


W Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 przy ul. Smoleńskiego 31 od początku października do końca listopada można oglądać wystawę pod tytułem „Dni Powstania – Warszawa 1944". Polecana zwłaszcza tym, którzy w ostatnich dniach rozbudzili w sobie patriotyczny zew oraz głód wiedzy historycznej na temat tamtych wydarzeń.
Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Opisuje ona dramatyczny przebieg powstania poprzez czarno-białe fotografie wykonane przez samych powstańców. Wymowne obrazy eksponują ludzi wspólnie walczących z okupantem i definiują pojęcia, które w dzisiejszym świecie nie funkcjonują w identyczny sposób. Pojęcia takie jak: Wiara, Nadzieja, Odwaga, Ofiarność...


Wycieczka do Torunia


29 września klasy IIa i IIIa wybrały się do Torunia. Zwiedzanie uczniowie rozpoczęli od Domu Legend, następnie udały się do Planetarium na seans „Barwy Słońca”. Po seansie udali się na spacer po toruńskiej starówce i do Muzeum Żywego Piernika, gdzie uczniowie poznali sposób wykonania piernika.


Spotkanie z Podróżnikiem – panem Jackiem Pałkiewiczem


W piątek 29 września uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum spotkali się z podróżnikiem panem Jackiem Pałkiewiczem - reporterem, eksploratorem, odkrywcą źródła Amazonki, od 40 lat przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie, jest powszechnie uznawanym autorytetem w dziedzinie przetrwania. W 1975 r. pokonał Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.


Żywa lekcja historii - spotkanie z Powstańcem !!!


28 września uczniowie klas Va, Vb, VIa odbyli spotkanie z Powstańcem Warszawskim panem Januszem Walędzikiem pseudonim „Czarny”. W czasie spotkania pan Janusz opowiedział o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim oraz jak trafił do obozu pracy.  Podkreślał wyraźnie, jak ważna jest miłość do drugiego człowieka oraz do ojczyzny. Dziękujemy za wzruszające spotkanie!!!


Spotkanie z Policją


26 września uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej spotkali się z Policją, która zaprezentowała swój sprzęt. W czasie spotkania któremu towarzyszyło wiele radości, zostały przekazane przez policję dla szkoły kamizelki odblaskowe.
Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie !!!


Akcja wyślij Kartkę do Powstańca!


Uczniowie kl. IV-VI oraz gimnazjum wzięli udział w akcji historyczno-patriotycznej „Wyślij Kartkę do Powstańca” – upamiętniając w ten sposób Bohaterów Powstania Warszawskiego. Uczniowie na lekcjach historii i godzinach wychowawczych z wielkim przejęciem  pisali kartki do Powstańców – oddając Im hołd i dziękując za ich bohaterską walkę oraz aby Im powiedzieć „Pamiętamy”!!!.


Uroczysty apel upamiętniający ofiary i bohaterów II Wojny Światowej


„Dziś idę walczyć - Mamo!
Może nie wrócę więcej,
Może mi przyjdzie polec tak samo
Jak, tyle, tyle tysięcy

Poległo polskich żołnierzy
Za Wolność naszą i sprawę,
Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę
I w świętość naszej sprawy

Dziś idę walczyć - Mamo kochana,
Nie płacz, nie trzeba, ciesz się, jak ja,
Serce mam w piersi rozkołatane,
Serce mi dziś tak cudnie gra…”  Józef Szczepański "Dziś idę walczyć - Mamo!"

W środę 20 września 2017 r. w naszej szkole, miał miejsce uroczysty apel upamiętniający 78 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Gościem szczególnym tej akademii był Powstaniec Warszawski – pan Janusz Walędzik pseudonim „Czerny”, który należał do zgrupowania „Chrobry II”. Zgodnie z tradycją uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Alicji Damrosz zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne. Recytowane wiersze i śpiewane pieśni oddały nastrój lat walki i zmagań o wolność. Następnie głos zabrał pan Janusz, który podziękował za piękną akademię oraz skierował kilka słów do uczestników tego spotkania, m.in. wspominał czym dla niego było powstanie warszawskie i II wojna światowa.


Wyjazd historyczno-edukacyjny do Poznania


15 września uczniowie klas IV-VI udali się do Poznania – kolebki Państwa Polskiego. Zwiedzanie rozpoczęli od Starego Rynku Poznania, następnie uczniowie udali się na warsztaty edukacyjne do Muzeum Rogala - osoby prowadzące zajęcia przedstawili historię Poznania, lokalną gwarę oraz pokazali proces wyrobu rogali św. Marcina. W ramach spotkania odbyła się również degustacja rogali. Po zakończeniu zajęć w muzeum uczniowie udali się na obiad. Po obiedzie udali się na Ostrów Tumski. Zwiedzanie zaczęli od Bramy Poznania – czyli wyjątkowego Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT). Historia początków państwa polskiego ukazana tu została w nowoczesnej formie - w wersji interaktywnej. Wiedza jest przekazywana różnymi kanałami: obraz, dźwięk, multimedialne mapy i audio przewodnik. Następnie uczniowie udali się do najstarszej w Polsce katedry św. Piotra i Pawła, gdzie w Złotej Kaplicy podziwiali pomnik pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a w podziemiach zobaczyli relikty ich grobów i misę chrzcielną. Po zakończeniu zwiedzania wrócili do Warszawy.4 września 2017


„Choć wczoraj było tu cicho,
dziś miły gwar jest przed szkołą.
Wróciły dzieci z wakacji
i rozprawiają wesoło.”
Fragment wiersza „Pamiątki z wakacji” Czesława Janczarskiego

4 września o godz. 10.00 Mszą Świętą rozpoczęliśmy uroczyście Nowy Rok Szkolny 2017/2018. Po Mszy Świętej Siostra Dyrektor, przywitała wszystkich zebranych, w sposób szczególny  uczniów, którym życzyła dużo radości ze zdobywania wiedzy każdego dnia. Rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły, życzyła, by wspierali uczniów w ich szkolnym trudzie czerpiąc siły i potrzebne łaski z codziennego kontaktu z Panem Bogiem poprzez modlitwę, adorację i udział w Eucharystii.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego