2015/2016 - Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 74

Przejdź do treści

Menu główne:

Kronika

Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016


Rok szkolny 2015/2016 dobiegł końca. Uroczyste zakończenie miało miejsce 24 czerwca. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta odprawiona przez Kapelana Szkoły – o. Pawła Działę.  Po Mszy Św. nastąpiło uroczyste pożegnanie i przekazanie sztandaru przez klasy szóste młodszym kolegom. Następnie siostra dyrektor Ewa Krężlik podsumowała całoroczną pracę i wręczyła nagrody za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Jak co roku tradycją naszej szkoły jest wręczenie statuetki Absolwenta Roku. Tegorocznym Absolwentem Roku została Anna Kodym. Po uroczystości uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami rozeszli się do  klas, by  odebrać swoje świadectwa ukończenia kolejnego etapu nauki. I tak zakończyliśmy ten rok a rozpoczęliśmy wakacje.


Zakończenie roku w Gimnazjum


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/16 w gimnazjum rozpoczęło się Msza świętą o godz. 16.00 w kaplicy Sióstr Imienia Jezus. Po Eucharystii wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej i wysłuchali krótkiego podsumowania roku szkolnego wygłoszonego przez Siostrę Dyrektor Ewę Krężlik. Po przemówieniu nastąpił moment przekazania sztandaru klasy III młodszym kolegom i pożegnanie już przez absolwentów szkoły. Następnie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za całoroczną pracę. Absolwenci zostali wyposażeni w "wyprawkę" na dalszą drogę życia, tą wyprawką był Katechizm Kościoła Katolickiego, imienna intencja Mszy Wieczystych oraz statuetka Absolwenta Szkoły.


Pożegnanie klas szóstych


22 czerwca uczniowie klas szóstych żegnając się ze szkołą przygotowali pod kierunkiem pani Alicji Damrosz przedstawienie pt.: „Śluby Panieńskie” Aleksandra Fredry.


Szkolny Dzień Sportu


17 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Sportu. Został on zorganizowany przez nauczycieli uczących wychowania fizycznego. Celem imprezy było umożliwienie dzieciom udziału w otwartej formie aktywności ruchowej. Rozwijanie umiejętności współzawodnictwa z rówieśnikami. Wyrabianie zręczności, sprawności i spostrzegawczości, a przede wszystkim sprawienie wszystkim dużo radości z aktywności fizycznej, która w tak młodym wieku jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka.


Wyjście do Sejmu i Senatu


16 czerwca uczniowie klas trzecich i drugich udali się do gmachu Parlamentu Polskiego, gdzie spotkali się m.in. z Marszałkiem Senatu – p. Stanisławem Karczewskim, zapoznali się z historią tego ważnego miejsca, zwiedzili miejsce obrad Sejmu i Senatu a na zakończenie wizyty otrzymali drobne upominki.


Karta Rowerowa


W czerwcu uczniowie klas Vab przystąpili do Egzaminu Teoretycznego i Praktycznego na Kartę Rowerową. Uczniom którzy uzyskali pozytywny wynik z obu egzaminów Siostra Dyrektor wręczyła Karty Rowerowe. Serdecznie gratulujemy!!!


Zajęcia profilaktyczne ze Strażą Miejską


Dnia 14 czerwca kl. VIab miała zajęcia warsztatowe ze Strażą Miejską nt: „Wiem – pomagam - ratuję” – w czasie zajęć uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz właściwego informowania służb ratunkowych. Mieli również ćwiczenia praktyczne na fantomach oraz jak postępować w sytuacji zadławienia, skaleczenia czy omdlenia.


Festyn Rodzinny


            W dniu 12 czerwca 2016 odbył się Festyn Rodzinny dla wspólnot przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum prowadzonych przez Siostry Imienia Jezus. Festyn odbył się na terenie wokół szkoły pod hasłem „Bądźmy razem”. Festyn rozpoczął się wspólną Mszą Św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Marka Solarczyka. Po Mszy św. odbył się pokaz tańców towarzyskich w wykonaniu przedszkolaków i występ koła taneczno-baletowego pod kierunkiem p. Alicji Damrosz-Turskiej. Później odbył się mini koncert zespołu muzyczno-instrumentalnego pod kierunkiem p. Karoliny Sokołowskiej a następnie odbyło się przedstawienie koła teatralnego pt.: „Królowa śnieżka i 7 krasnoludków”. Od godz. 12.00 – 16.00 odbywały się również różne gry i zabawy tj.: loteria fantowa, ścianka wspinaczkowa, zamek dmuchany, kucyki, wzlot balonu na uwięzi, malowanie twarzy, zdobienie henną, kiermasz ciast, rodzinny turniej piłki nożnej i wiele innych atrakcji.
W tym roku podczas Festynu Rodzinnego można było uzyskać bezpłatną konsultację z panią dietetyk - Celiną Kinicką, jak również skorzystać z analizy składu ciała. Na stoisku dietetycznym, które cieszyło się dużym zainteresowaniem,  można było również nabyć szaszłyki owocowe i warzywne, ekologiczne owoce oraz świeże soki.


Zielone szkoły


W dniach od 16 – 20 maja uczniowie naszych szkół wraz z nauczycielami i wychowawcami udali się na Zieloną szkołę. Każda klasa znalazła inne miejsce na przyjemne spędzenie tego czasu. >>> czytaj więcej


Egzamin Cambridge ESOL


12 maja 2016 roku uczniowie Gimnazjum przystąpili do Preliminary English Test for Schools -  prestiżowego egzaminu Cambridge ESOL, sprawdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie B1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Dzięki podjętej współpracy z Centrum Egzaminacyjnym Angloschool, egzamin mógł odbyć się w naszej Szkole. Zdanie egzaminu pozwoli uczniom otrzymać certyfikat przyznawany przez University of Cambridge, ważny przez całe życie.


I Komunia Święta


Dnia 8 maja 2016 r.  na Mszy Świętej w kaplicy sióstr o godz. 10.00  i  12.00 - dzieci z klasy IIIa i III b naszej szkoły  po raz pierwszy przystąpiły do Stołu Pańskiego, przyjmując Ciało i Krew Pana Jezusa.  W tej uroczystej chwili towarzyszyli im rodzice, wychowawcy i wielu gości w tym również zaproszeni kapłani. Nad przygotowaniem dzieci czuwała s. Edyta Zarębska. Następnie dzieci wspólnie przeżywały Biały Tydzień, który jeszcze bardziej wprowadził je do świadomego uczestnictwa w Mszy Świętej.


Akademia Majowa


Maj – rocznica pięknych serc,
Maj – rocznica wielkich myśli.
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają ci, co przyszli.

Choć przeminął dawno wiek,
Dawno hasła się zmieniły,
Orzeł począł nowy bieg,
Lecz z przeszłości czerpał siły.

Z tych w ciemnościach jasnych chwil,
Kiedy miłość pobratała , w jedną całość Polski stany,
Miłość ponad wszystko trwała .

Tym , co w Polsce dali myśl ,
Aby stworzyć cud majowy ,
Cześć z oddaniem złóżmy dziś
Przed pamiątką chyląc głowy …  Wiersz: „ Trzeci Maj” - Michał Arct

27 kwietnia 2016 r. odbyła się w naszych szkołach akademia poświęcona uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali pod kierownictwem pani Alicji Damrosz piękną akademię w czasie, której recytowali patriotyczne wiersze oraz śpiewali piękne pieśni poświęcone Ojczyźnie i ku czci Matki Bożej Królowej Polski. W akademia wzięli udział nie tylko uczniowie, ale również rodzice, dziadkowie, nauczyciele i dyrekcja szkół.


Film z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski


Uczniowie gimnazjum obejrzeli film z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski – „Tajemnice początków Polski – Krzyż i Korona”. Film prezentuje najnowsze ustalenia naukowców nt. początków Polski, obejmując okres od czasów przedchrześcijańskich, po koronację Bolesława Chrobrego na króla Polski w 1025 r.Spotkanie w Straży Pożarnej


W dniu 20 kwietnia 2016r. uczniowie klas II szkoły podstawowej udali się do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Wyjście to było niezapomnianą przygodą, a jednocześnie ważną lekcją dotyczącą zagrożeń i zachowania bezpieczeństwa. Uczniowie przypomnieli sobie znane im numery telefonu: 998 i 112.
Duże zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, do środka którego uczniowie mogli wejść. Strażacy zademonstrowali wykorzystywaną w akcjach aparaturę oraz wyposażenie wozu strażackiego: gaśnice, węże, pluszowy miś, który zwiększa poczucie bezpieczeństwa poszkodowanym dzieciom. Uczniowie dowiedzieli się także, do czego służy tzw. sygnalizator bezruchu - dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze, które pozwala szybko i sprawnie odnaleźć, nawet w gęstym dymie, poszkodowanego strażaka. Przekonały się również jak głośno może być w jednostce ratowniczo-gaśniczej podczas przygotowania do akcji ratunkowej.
Ogromną atrakcją okazał sie pokaz użycia sprzętu gaśniczego. Pod czujnym okiem strażaków uczniowie mogli przymierzyć elementy stroju oraz samodzielnie przekonać się, jak działa prądownica wodna i choć przez chwilę wcielić się w rolę prawdziwego strażaka.


Egzamin gimnazjalny


Przez trzy dni od 18 – 20 kwietnia - uczniowie trzeciej klasy gimnazjum pisali egzamin gimnazjalny. Zmagali się z testami z przedmiotów humanistycznych, matematyczno - przyrodniczych oraz z języka angielskiego. Życzymy im wszystkim z całego serca powodzenia i osiągnięcia jak najlepszych wyników!!!.


Gra historyczna z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski


14 kwietnia uczniowie gimnazjum zostali zaproszeni na grę historyczną z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski do Katolickiego Gimnazjum im. bł. ks. J. Popiełuszki. Spotkanie rozpoczęło się wykładem profesora Marka Barańskiego - wybitnego mediewisty i specjalisty historii Piastów. Pan Profesor w przystępny sposób przedstawił uwarunkowania przyjęcia chrztu, osobistą rolę Mieszka oraz kontekst polityczny. Następnie uczniowie wzięli udział w grze planszowej, „ale Historia!” opowiadającą o 1050. latach historii naszego kraju.


5 kwietnia - Sprawdzian szóstoklasistów


W tym dniu szóstoklasiści naszej szkoły napisali swój pierwszy poważny egzamin w życiu — test kompetencji szóstoklasistów. I choć nie było się czego bać, to zdenerwowanie udzieliło się wszystkim. Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9.00. Do egzaminu przystąpiło 20 uczniów.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE


w dniach 16 - 18 marca odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Hasłem tegorocznych rekolekcji było: „W szkole miłosierdzia”.  Każdy dzień rozpoczęty był wspólnym spotkaniem, a następnie uczniowie uczestniczyli w katechezie i pracowali w grupach. W czasie rekolekcji uczniowie pochylali się nad przypowieściami, które oddają Boże Miłosierdzie, rysowali symbole miłosierdzia, przygotowywali scenki o Bożym Miłosierdziu, rysowali komiksy na podstawie Księgi Jonasza oraz przygotowywali słuchowiska radiowe, artykuły prasowe czy przeprowadzali rozmowę z Jonaszem. W kolejnym punkcie rekolekcji uczniowie pochylali się nad św. s. Faustyną – apostołką Bożego Miłosierdzia, która jest „darem Boga dla naszych czasów” – przypomina nam biblijną prawdę o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka i wzywa do głoszenia jej światu świadectwem życia, czynem, słowem i modlitwą.
W czasie rekolekcji nie zabrakło również czasu na wspólną Drogę Krzyżową, Adorację Najświętszego Sakramentu i spowiedź.
Wieczorem 18 marca swoje rekolekcje rozpoczęli rodzice i nauczyciele, spotkając się także w sobotę 19 marca. W niedzielę rekolekcje zakończyła wspólna Eucharystia dla uczniów, rodziców i nauczycieli z błogosławieństwem rekolekcyjnym.


Misterium Wielkanocne


Przeżywając czas Wielkiego Postu odkrywaliśmy miłość Boga do człowieka. Pan Jezus, Syn Boży, który przyszedł na świat, aby pokazać ludziom, jak bardzo Bóg kocha człowieka musiał wiele wycierpieć. Ten, który nie popełnił grzechu, umarł za nas słabych i grzesznych na drzewie krzyża…
15 marca uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wystawili Misterium Wielkanocne przygotowanego przez Panią Alicję Damrosz. Wydarzenie to przypomniało wszystkim zebranym, że Wielkanoc to czas, kiedy Bóg przychodzi do człowieka bliżej niż kiedykolwiek, poprzez mękę i śmierć. Celem przedstawienia było także odpowiednie przygotowanie zebranych do głębokiego i owocnego przeżycia zarówno Triduum Paschalnego, jak i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.


Zawody sportowe - Mistrzostwa Warszawy Szkół Niepublicznych w „Dwa ognie usportowione”


22 i 23 lutego w naszej szkole odbyły się już 8 raz Mistrzostwa Warszawy Szkół Niepublicznych w „Dwa Ognie usportowione” dla klas 3-4 o Puchar Prezesa FUNDACJI „Nauka i Praca”. Gościliśmy cztery szkoły: Laudr-Morasha, Społeczną Szkołę Podstawową 16STO, Społeczną Szkołę Podstawową 24STO, Społeczną Szkołę Podstawową 4STO. Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły zdobyła wicemistrzostwo, natomiast reprezentacja chłopców naszej szkoły stanęła na podium - trzecie miejsce. Wszyscy zawodnicy spisali się świetnie, a całym rozgrywką towarzyszył duch fair-play. Najlepsi otrzymali medale oraz puchary. Serdecznie gratulujemy!!!


Spotkanie z żywymi sowami – zajęcia przyrodnicze


W piątek, 19 lutego naszą szkołę odwiedzili szczególni "goście" - dwie żywe sowy ze swoim opiekunem panem Krzysztofem Krzywickim z "Sowiej Dziupli". Uczniowie klas 1-4 mieli okazję usłyszeć sporo ciekawych informacji o tym, jakie sowy żyją w naszym kraju, gdzie je można spotkać, czym się żywią i jak się porozumiewają z otoczeniem. Każdy mógł dotknąć sowę i przypatrzyć się jej z bliska!


29 styczeń - Wyjście na lodowisko – uczniowie gimnazjum


Aby dobrze rozpocząć zbliżające się ferie, gimnazjaliści wraz z wychowawcami i kapelanem szkoły udali się do parku wodnego „Moczydło” na lodowisko. Tam w miłym towarzystwie i przy dobrej muzyce popisywali się swoimi umiejętnościami łyżwiarskimi. Wszyscy dobrze się bawili, a następnie cali i zdrowi wrócili do swoich domów.


Apel poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”


Uczniowie gimnazjum w czasie apelu poświęconego Żołnierzom Wyklętym – oddali cześć i odmówili wspólną modlitwę za wszystkich, którzy poświęcili swoje życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Następnie uczniowie gimnazjum obejrzeli film pt. „Inka 1946”.


Spotkanie ze Strażą Miejską


22 stycznia uczniowie klas Ia i Ib miały zajęcia z przedstawicielem ze Straży Miejskiej. Zajęcia zostały przeprowadzone nt. „Jak zachować się wobec obcych”. W czasie spotkania pani ze Straży Miejskiej omówiła z uczniami zasady bezpiecznego zachowania się w kontaktach z osobami nieznajomymi np. Nie, dziękuję, od obcych nie przyjmuję, Gdy jestem sam w domu nie otwieram nikomu, Nigdy nie wsiadam do obcych pojazdów, O sobie i swym domu nie mówię nikomu.


Dzień Babci i Dziadka


21 stycznia uczniowie naszej szkoły zaprosili swoich Dziadków, dla których przygotowali niespodzianki. Na początku uczniowie koło teatralnego z kl. I-III przygotowali przedstawienie pt. „Calineczka” pod kierunkiem s.Beaty Korzeniowskiej. Licznie zgromadzeni w sali apelowej babcie, dziadkowie, rodzice, nauczyciele i dzieci entuzjastycznie przyjęli występ młodych artystów. Po przedstawieniu odbyło się wspólne kolędowanie. Następnie uczniowie wraz ze swoimi babciami, dziadkami i wychowawcami udali się do swoich klas, aby tam wręczyć przygotowane prezenty i w gronie klasowym wspólnie spędzić czas.


Wykład dla rodziców i nauczycieli


20 stycznia w naszej szkole gościliśmy panią Małgorzatę Więczkowską (pedagog, medioznawca), która poprowadziła wykład dla rodziców i nauczycieli nt. „Co wciąga twoje dziecko? Czyli niezbędnik mądrego rodzica, nauczyciela i wychowawcy.” Wykład poświęcony był jak we właściwy sposób rozmawiać z dziećmi o mediach i inteligentnym wykorzystywaniu ich, oraz jak efektywnie rozpoznawać zagrożenia w nich się znajdujące.


150 rocznica urodzin Sługi Bożej Marii Witkowskiej – patronki gimnazjum


„Kto czyni miłosierdzie, dostąpi miłosierdzia” – Sługa Boża Maria Witkowska

19 stycznia cała społeczność szkolna – uczniowie gimnazjum, rodzice, nauczyciele, dyrekcja szkoły i siostry ze Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus wraz z Matką Generalną wspólnie rozpoczęli uroczyste obchody 150 rocznicy urodzin Sługi Bożej Marii Witkowskiej – patronki gimnazjum i Matki Założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus. Uroczystości rozpoczęły się wspólną Mszą Świętą, którą odprawił o. Paweł Działa w kaplicy Sióstr. Następnie miała miejsce uroczysta akademia, w czasie której uczniowie gimnazjum wraz z siostrami przedstawili przedstawienie poświęcone patronce gimnazjum, przygotowane pod kierunkiem pani Doroty Michałowskiej oraz wysłuchaliśmy przepięknych pieśni przygotowanych przez chór pod kierunkiem pani Karoliny Sokołowskiej.


Bal karnawałowy w szkole podstawowej i gimnazjum


14 stycznia uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum bawili się na balu karnawałowy zorganizowanym przez wychowawców.  Zabawę rozpoczęli uroczystym Polonezem. Potem uczniowie bawili się i tańczyli dowolnie w rytmach puszczanej przez didżeja muzyki.  Zabawę prowadzili wodzireje, którzy od samego początku rozgrzewali uczniów do wspólnej zabawy, tańców i konkursów.   


Spotkanie z żołnierzem


Dnia 7 stycznia w naszej szkole podstawowej gościł płk Tomasz Kowalik – rodzic naszej uczennicy. Spotkał się on z uczniami z klas I-III. W czasie spotkania pan Tomasz opowiadał o swoim zawodzie żołnierza. Mówił m.in., czym jest służba wojskowa, jakie rodzaje sił zbrojnych występują w naszym kraju oraz z czego składa się strój żołnierza. Nie odbyło się także bez musztry, która okazał się ciekawym ćwiczeniem dla uczniów. Pan pułkownik przygotował dla uczniów drobne upominki w postaci krówek, balonów i notesów.


Orszak Trzech Króli


Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem (…), oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy. (…) A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
Ewangelia wg św. Mateusza

6 stycznia 2016 r. w Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Warszawy przeszedł Orszak Trzech Króli, do którego uczniowie naszego gimnazjum odegrali mansjon pt. „Igraszki diabelskie” przygotowany pod kierunkiem pani Doroty Michałowskiej.


Imieniny Siostry Dyrektor


W piątek 18 grudnia o. Paweł Działa w kaplicy Sióstr odprawił Mszę Św. w intencji Siostry Dyrektor Ewy Krężlik z okazji zbliżających się imienin. We Mszy Św. uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z wychowawcami i nauczycielami, którzy po Eucharystii złożyli Siostrze Dyrektor serdeczne życzenia.


Jasełka i wigilijne spotkanie


„W Noc Bożego Narodzenia
Bóg otworzył nam Niebo
dzieląc z nami ziemskie życie.
Człowiek jest wielki
nie przez to, kim jest, ale przez to,
czym dzieli się z innymi…” - św. Jan Paweł II

Dnia 17 grudnia o godz. 17.00 uczniowie wraz z rodzicami, dyrekcją i nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej na jasełkach szkolnych, przygotowanych przez uczniów pod kierunkiem pani Alicji Damrosz. Uczniowie pozwolili wszystkim zebranym przenieść się w przeszłość do czasów narodzin Chrystusa, i przypomnieć sobie cel i sens naszego istnienia oraz prawdziwy wymiar Świąt Bożego Narodzenia. Po pięknym przedstawieniu Siostra Dyrektor złożyła wszystkim zebranym Bożonarodzeniowe życzenia. Następnie uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami udali się do sal lekcyjnych, gdzie odbyły się spotkania opłatkowe i wigilie klasowe.


Msza św. u o. Kapucynów


16 grudnia 2015 r. w 99 rocznicę śmierci bł. Honorata Koźmińskiego – patrona szkoły podstawowej, cała społeczność szkolna – uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, rodzice i siostry ze Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus wspólnie uczestniczyli we Mszy św. odprawionej przez ojców kapucynów w Kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej. Wszyscy zebrani dziękowali Bogu za dar życia i kapłaństwa o. Honorata oraz modlili się o jego rychłą kanonizację.


Zajęcia profilaktyczne ze Strażą Miejską


W środę 25 listopada 2015 r. w kl. II a i b zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne przez Straż Miejską nt. „Jak radzić sobie ze złością”. W czasie dwugodzinnych zajęć dzieci starały się rozpoznawać uczucia u siebie i u innych oraz próbowały je nazywać. Uczyły się jak radzić sobie z trudnymi emocjami, a także szukały sposobów na leczenie ran zadawanych podczas różnych sprzeczek i nieporozumień. Uczniowie z dużą radością i otwartością angażowały się w prowadzone zajęcia.


Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.


10 listopada w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowany przez panią Alicję Damrosz i panią Karolinę Sokołowską. Zgodnie z tradycją uczniowie zaprezentowali wiersze o tematyce niepodległościowej oraz pieśni patriotyczne, które w sposób prosty i zrozumiały podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami aby żyć w wolnym kraju.


Robimy kokardy narodowe


Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie i nauczaniu zintegrowanym robili kokardy narodowe, które potem nosili w dniu, kiedy miał miejsce uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.


Szkolny Dzień Wszystkich Świętych


29 października obchodziliśmy Szkolny Dzień Wszystkich Świętych, chętni uczniowie obu szkół przebierali się za swoich patronów. Zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak też i gimnazjum w czasie apeli, przebrani uczniowie prezentowali za kogo się przebrali. Wszyscy przebrani uczniowie otrzymali duże brawa oraz drobne upominki. Następnie kl. I-VI udały się na bal wszystkich świętych.


Święto Gimnazjum


26 października 2015 r. miała miejsce 120 rocznica śmierci Sługi Bożej Franciszki Marii Witkowskiej, patronki naszej szkoły. Gimnazjaliści wraz z wychowawcami spotkali się rano w kaplicy Sióstr, gdzie podczas uroczystej Mszy Świętej pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i otrzymali pamiątkowe symbole szkolne: mundurki, tarcze i życiorys Sługi Bożej Franciszki Marii Witkowskiej. Po Mszy Świętej w szkolnej stołówce czekały na wszystkich pączki i ciepła herbata. Po poczęstunku uczniowie gimnazjum zgromadzili się w auli na filmie wyreżyserowanym przez s. Helenę Sałecką pt.„Opowieść o życiu Sługi Bożej Franciszki Marii Witkowskiej”. Po projekcji filmu wspólnie wyruszyliśmy na Powązki, gdzie znajduje się Grób Naszej Patronki. Kolejną ciekawą częścią naszego święta było spotkanie z absolwentami naszej szkoły, którzy dzieli się swoimi nowymi doświadczeniami z nowo wybranych szkół. Następnie wszyscy udali się na długo wyczekiwany bal gimnazjalny.


Relikwie bł. Honorata Koźmińskiego – patrona szkoły podstawowej,

uroczyście wprowadzono do Świątyni Opatrzności Bożej


W sobotę 17 października społeczność szkolna – dzieci, rodzice, nauczyciele, dyrekcja szkoły i siostry ze Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus zgromadzili się w Świątyni Opatrzności Bożej, aby wziąć udział w bardzo ważnym wydarzeniu. Po konferencji wygłoszonej przez o. Piotra Stasińskiego o bł. Honoracie Koźmińskim została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, następnie miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Honorata Koźmińskiego – patrona naszej szkoły podstawowej do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Całą uroczystość zakończono wspólną modlitwą przy relikwiach o. Honorata Koźmińskiego.


Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Papieski


„Pośród … wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć .” - św. Jan Paweł II

W środę - 14 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej oraz Dzień Papieski, którego tematem było: „Św. Jan Pawła II uczy, jak budować szczęśliwą rodzinę”. Obchody rozpoczęła uroczysta akademia przygotowana przez uczniów, nad którą czuwała pani Alicja Damrosz. >>> czytaj więcej


Święto Szkoły Podstawowej – 13 października 2015


„W Chrystusie znajdziesz wszystko, czego szukasz i pragniesz. (ND 256)” – bł. Honorat Koźmiński

Błogosławiony Honorat Koźmiński – człowiek, który całkowicie zawierzył swoje życie Maryi i do końca pozostał kimś niezwykłym w swojej prostocie, pracowitości i ofiarności; patron naszej szkoły, na którego cześć, tradycyjnie już 13 października obchodzimy Patronalne Święto Szkoły. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta o godz. 10.00, którą odprawił kapelan szkoły – O. Paweł Działa w trakcie której uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie. Nasi najmłodsi podopieczni ślubowali między innymi szacunek dla nauczycieli, bycie dobrym i uczciwym oraz dbanie o dobre imię szkoły, w której podjęli naukę. Po zakończonej Mszy Świętej uczniowie klas pierwszych otrzymali od Siostry Dyrektor upominki oraz mundurki. Następnie uczniowie klas pierwszych przedstawili swój program artystyczny przygotowany wraz z wychowawcami – p. Grażyną Kołakowską i p. Justyną Górczyńską, po którym czekał ich poczęstunek. Tymczasem uczniowie kl. II – III obejrzeli film o „Bł. Honoracie Koźmińskim” – który został przygotowany i nagrany przez uczniów naszej szkoły, dziś już absolwentów, po filmie uczniowie zagrali w grę planszową pt. „Śladami o. Honorata”.  Natomiast kl. IV – VI spotkały się w auli, aby wysłuchać kilku słów na temat bł. Honorata które wygłosił kapelan szkoły – o. Paweł, a następnie obejrzeli film - „Jan Paweł II”. Po filmie uczniowie wzięli udział w quizie przygotowanym przez wychowawców o bł..Honoracie i Janie Pawle II.


Noś odblaski - „Bądź widoczny na drodze” !!!


7 października po raz kolejny w naszej szkole miała miejsce akcja „Bądź widoczny na drodze”. Siostra Dyrektor kolejny raz przypominała jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, a następnie rozdała odblaski – tym razem otrzymali je pierwszaki – z kl. Ia i b.


WARSZTATY RZEŹBIARSKIE KL. III AB

W PRACOWNI P. JÓZEFA WILKONIA

6 października pojechaliśmy do Piaseczna do pracowni artysty – rzeźbiarza p. Józefa Wilkonia. Z różnych kawałków drewna, gałęzi, pod kierunkiem p. Józefa, przy pomocy asystentów artysty, robiliśmy różne zwierzęta. Cenna pamiątką warsztatów była dedykacja i autograf p. Józefa Wilkonia w książce pt. „Księga dżungli”, którą przywieźliśmy do szkoły oraz wspólne zdjęcie.


WYCIECZKA KL.IIIB DO KRAKOWA


29 września byliśmy na wycieczce w Krakowie. Z Warszawy wyjechaliśmy pociągiem Pendolino o godz. 7.35. W Krakowie czekała na nas Pani Przewodnik. Trasa zwiedzania Krakowa prowadziła od Pomnika Grunwaldu, obok Barbakanu przez Bramę Floriańską do Kościoła Mariackiego. Następnie poszliśmy do Sukiennic na Rynek Starego Miasta, a potem na Wawel. Na Wawelu zwiedzaliśmy Katedrę, a w niej m. in. groby królów Polski. Byliśmy także przy grobie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. Wizytę na Wawelu zakończyliśmy u Smoka Wawelskiego. Odwiedziliśmy kilka miejsc związanych ze św. Janem Pawłem II: okno „papieskie” przy ul. Floriańskiej, kościół Ojców Franciszkanów, gdzie często modlił się Karol Wojtyła, dom, w którym mieszkał ks. Karol Wojtyła. Po 4,5 godzinnej wędrówce po Krakowie zjedliśmy pyszny obiad. Po obiedzie zwiedzaliśmy manufakturę cukierków, gdzie robiliśmy lizaki. Nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na zakup pamiątek. Dzień w Krakowie zakończyliśmy kolacja w pizzerii. Do Warszawy wróciliśmy pociągiem Pendolino o godz. 21.38 zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni niezapomnianych wrażeń, zachwyceni pięknymi zabytkami Krakowa.


Uroczysty apel upamiętniający ofiary i bohaterów II Wojny Światowej


We wtorek 29 września 2015 r. w naszej szkole, miał miejsce uroczysty apel upamiętniający 76 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Zgodnie z tradycją uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Alicji Damrosz zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne. Utwory poetyckie w sposób prosty i zrozumiały podkreślały nastrój lat walki i zmagań o wolność.


Rekolekcje w Tenczynie 06-11 września 2015r


Rekolekcje w Tenczynie odbyły się na początku roku szkolnego i miały charakter integracyjno - rekolekcyjny. Dla najstarszych uczniów gimnazjum był to już ostatni wyjazd, a dla najmłodszych pierwszy. Jak co roku, w Tenczynie powitali nas ojcowie Kapucyni. Nad częścią duchową rekolekcji czuwał nasz kapelan ojciec Paweł Działa, a o stronę integracyjną zadbały wychowawczynie poszczególnych klas: siostra Aneta Kozłowska, pani Dorota Michałowska oraz pani Monika Szczepaniak. Tematem tegorocznych rekolekcji była ”Nadzieja”. Gimnazjaliści pracowali w grupach oraz uczestniczyli warsztatach, na których przekonali się jak wielką moc ma nadzieja, że jest czymś co trzyma człowieka przy życiu wyznaczając kolejny kierunek, i że nie należy się poddawać nawet jeśli okoliczności są niesprzyjające. Każdego dnia podczas wspólnej adoracji uczniowie mieli możliwość skorzystania z sakramentu pojednania oraz indywidualnej rozmowy z kapłanem . Podczas rekolekcji nie zabrakło również okazji do bliższego poznania, wspólnej zabawy, spacerów i integracji. Miała miejsce wyprawa na Luboń Wielki, wyjazd na wody termalne do Białki Tatrzańskiej, gry i zabawy na sportowym „Orliku” oraz śpiewy przy ognisku. Do Warszawy wracaliśmy przez Częstochowę, gdzie na Jasnej Górze przed obrazem Matki Boskiej mogliśmy powierzyć swoje troski, prośby oraz radości.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

„Wielki jest człowiek, który zawsze chce się uczyć” Św. Jan Paweł II

1 września o godz. 10.00 Mszą Świętą kapelan szkół –O. Pawła Działa OFM cap rozpoczął uroczyście Nowy Rok Szkolny 2015/2016.. Po Mszy Świętej Siostra Dyrektor, przywitała wszystkich zebranych, w sposób szczególny uczniów życząc dużo radości ze zdobywania wiedzy. Rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły aby wspierali uczniów w ich szkolnym trudzie czerpiąc siły i potrzebne łaski z codziennego kontaktu z Panem Bogiem poprzez modlitwę, adorację i udział w Eucharystii.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego