2015/2016 - Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 74

Przejdź do treści

Menu główne:

Przedmioty > Historia


Historia - Informacje  2015/2016


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uczniowie Szkoły Podstawowej Niepublicznej nr 74 wzięli udział w dwóch Ogólnopolskich konkursach: w Ogólnopolskim Konkursie – Początki Państwa Polskiego oraz w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z Historii – EDI Panda 2016

Uczniowie, którzy otrzymali wyróżnienie to:
Kacper Maliszewski – kl. 5a
Franciszek Załuska – kl. 6b
Anna Kodym – kl. 6b
Bartosz Dźwigała – kl. 4b
Tadeusz Konieczny – kl. 4b
Grzegorz Tesla – kl. 5aGry planszowe – historyczne

W czasie zajęć pozalekcyjnych jak również na lekcjach historii w ramach powtórzenia i utrwalenia wiedzy wykorzystujemy gry planszowe.Gra historyczna z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski

14 kwietnia uczniowie gimnazjum zostali zaproszeni na grę historyczną z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski do Katolickiego Gimnazjum im. bł. ks. J. Popiełuszki. Spotkanie rozpoczęło się wykładem profesora Marka Barańskiego - wybitnego mediewisty i specjalisty historii Piastów. Pan Profesor w przystępny sposób przedstawił uwarunkowania przyjęcia chrztu, osobistą rolę Mieszka oraz kontekst polityczny. Następnie uczniowie wzięli udział w grze planszowej, „ale Historia!” opowiadającą o 1050. latach historii naszego kraju.

Film z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

Uczniowie gimnazjum obejrzeli film z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski – „Tajemnice początków Polski – Krzyż i Korona”. Film prezentuje najnowsze ustalenia naukowców nt. początków Polski, obejmując okres od czasów przedchrześcijańskich, po koronację Bolesława Chrobrego na króla Polski w 1025 r.


Apel poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”

Uczniowie gimnazjum w czasie apelu poświęconego Żołnierzom Wyklętym – oddali cześć i odmówili wspólną modlitwę za wszystkich, którzy poświęcili swoje życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Następnie uczniowie gimnazjum obejrzeli film pt. „Inka 1946”.

Kaligrafia – gęsim piórem i bambusem…

Uczniowie  klas IVab na lekcjach historii poznawali historię pisma, materiałów pisarskich, różne modele liter i zastosowanie. Przy użyciu pióra gęsiego i bambusa próbowali kaligrafować mając różne wzory pisma takie jak: uncjała, minuskuła humanistyczna, gotyk czy kapitałe kwadratową. Była to dla nich świetna zabawa!

Uczniowie Szkoły Podstawowej Niepublicznej nr 74 i Gimnazjum nr 13 wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes HISTORIA – PLUS, (razem 13 uczniów , październik 2015 r.)

Laureaci tego konkursu to:
- Franciszek Załuska z kl. 6b
- Jan Gągała z kl. 6b
- Michał Szender z kl. 5a
- Krzysztof Woźniak z kl. 5b


Uczniowie Szkoły Podstawowej Niepublicznej nr 74 i Gimnazjum nr 13 wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej

Laureaci tego konkursu to:
Kacper Maliszewski z kl. 5a
Jan Rozwałka z kl. 6a
Maciej Rozłucki z kl. 4b
Kacper Domagała z kl. II G


Fort rzymski – makieta

Na lekcjach historii wykorzystujemy m.in. makiety, aby uczniom łatwiej było zapamiętać zdobyte wiadomości.Projektowanie herbów na lekcjach historii

Jak co roku uczniowie klas IVab  po zapoznaniu się na lekcjach historii:  co to jest herb, czemu służy, z czego się składa, tworzyli swoje własne herby.


Kokardy narodowe

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie robili kokardy narodowe, które potem nosili w dniu, kiedy miał miejsce uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Uzbrojenie rycerza…

Dopełnieniem wiadomości o średniowiecznym rycerstwie na lekcjach historii uczniowie kl. Vab mieli możliwość zapoznania się z replikami wyposażenia  średniowiecznego rycerza, takimi jak: halabarda, łuk, tarcza, miecz, kusza, topór, sztylet, hełm, strzały czy bełt.

Projekt historyczny – „Pracujemy z mapą Świata Młodego Odkrywcy i Mapą Polski.”

W roku szkolnym 2015/2016 na lekcjach historii jest realizowany projekt historyczny - „Pracujemy z mapą Świata Młodego Odkrywcy i Mapą Polski.” Poprzez zabawę – kolorowanie – uczniowie poznają i utrwalają wiadomości o kontynentach wraz z ukształtowaniem terenu, regiony i województwa, jak też za pomocą piktogramów najbardziej charakterystyczne budowle, zwierzęta, pomniki przyrody i wydarzenia. Dzięki temu mapy są fascynującym źródłem wiedzy o historii i teraźniejszości naszego kraju i świata. Przekazują w ciekawy sposób informacje z zakresu geografii, przyrody i kultury. Pobudzają wyobraźnię, zachęcają do zdobywania wiedzy i inspirują.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego